Ministr zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou. Zda bude třeba třetí dávka očkování i pro další skupiny, ukáže podle ministra další vývoj epidemie. Pokud bude nutné přeočkovat další skupiny obyvatel, bude to postupný proces, uvedl.

V úterý Vojtěch řekl, že odborníci diskutují o tom, že by třetí dávku mohli dostat lidé, kteří jsou po transplantaci, nebo senioři. Česko chce podle něj s rozhodnutím o třetí dávce počkat do příštího týdne, kdy o této věci bude jednat Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA). Podle předběžných výsledků, které na začátku srpna zveřejnila společnost Podané ruce, má až 60 procent seniorů po půl roce po očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky.

Od začátku srpna začal nabízet přeočkování už naočkovaným občanům nad 60 let Izrael, o víkendu pak snížil tuto hranici na lidi nad 50 let a dnes má oznámit, zda nabídku dále rozšíří pro občany starší 40 let. Ke středě dostalo třetí dávku vakcíny 1,2 milionu Izraelců. Dvěma dávkami je naočkováno 5,4 milionu lidí. Třetí dávka vakcíny firem Pfizer a BioNTech má u lidí starších 60 let 86procentní účinnost, uvedla s poukazem na první výsledky vědecké studie izraelská zdravotní pojišťovna Makabi ve středu.

Firma Pfizer přiznává, že účinnost jejích vakcín se s časem snižuje. Třetí dávka podle ní zvyšuje protilátky proti původnímu viru SARS-CoV-2 i proti variantám včetně delty. K podávání třetí dávky vybraným občanům přistoupí i USA, některé evropské státy, například Srbsko, už třetí dávkou očkují. Rakousko už očkování třetí dávkou schválilo. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý týden oznámil, že se v USA bude třetí dávka nabízet osobám po transplantaci a dalším lidem s vážně oslabenou imunitou. Pro ostatní zatím podle FDA přeočkování třetí dávkou potřebné není.