Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U VZP vzrostly náklady na nejmodernější léky o 13 procent

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Náklady na nejmodernější léky meziročně vzrostly u největší české zdravotní pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), o 13,6 procenta. Pojišťovna, která má mezi klienty asi 60 procent obyvatel Česka, je hradila více pacientům než loni, částka vydaná na léčbu jednoho tak klesla. ČTK a Zdravotnickému deníku to dnes řekl místopředseda správní rady VZP Bohuslav Svoboda (ODS).

"Náklady za prvních deset měsíců 2019 byly 8,53 miliardy korun proti 7,5 miliardy za stejné období loňského roku," uvedl. Léčeno letos bylo téměř 40.000 klientů VZP, o 15,5 procenta více než loni. Největší část tvořila léčba nádorů, nově rostou náklady na chronickou žloutenku nebo cystickou fibrózu.

Moderní léčba je často velmi drahá, proto ji nemohou předepisovat všechny nemocnice, ale jen centra specializovaná na konkrétní nemoc. Takzvané centrové léky loni stály veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, celkem mělo zdravotnictví k dispozici asi 300 miliard korun.

Například u žloutenky typu C, které je každý rok v Česku zjištěno asi 1000 nových případů, se ale díky včasné léčbě moderními přípravky ušetří za budoucí léčbu cirhózy nebo rakoviny jater včetně transplantací.

Moderní léčiva na devět nemocí včetně například cukrovky, rakoviny prsu nebo roztroušené sklerózy za sedm let ušetřila podle studie zadané Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) státu téměř pět miliard korun na zdravotnictví a sociální péči. Snížila potřebu invalidních důchodů nebo délku pobytů v nemocnici.

Témata:  VZP zdraví Bohuslav Svoboda léky zdravotnictví ODS

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy