Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úchvatné záběry nejtemnější oblohy v Česku. To je Manětínsko

Temnalóna v Manětíně Fotogalerie +2
Temnalóna v Manětíně
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Manětínsko patří v rámci ČR k místům s nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím. Region je jen řídce osídlen, nenachází se zde žádná větší města, průmyslové podniky, ani jiné významné zdroje umělého světla, které by negativně působily na noční přírodu. Manětínská oblast tmavé oblohy byla v roce 2014 vyhlášena na základě dohody 10 obcí a dalších 5 subjektů. Stala se tak třetí oblastí tohoto druhu u nás. A dnes si připomínáme 10 let její existence.

V roce 2014 byla vyhlášena oblast Manětínska na základě dohody mezi 10 obcemi a 5 dalšími subjekty, čímž se stala třetí oblastí tohoto druhu v České republice. Od té doby v zemi nevznikla žádná nová oblast, přičemž v roce 2016 bylo podepsáno memorandum o plánovaném vzniku Podyjské oblasti tmavé oblohy. „Vyhlašující obce a organizace se zde aktivně zapojily do ochrany nočního prostředí,“ uvedl odborný garant, Česká astronomická společnost, jejímž čestným předsedou je Dr. Jiří Grygar.

Manětínsko je v rámci ČR známé nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím. Region se vyznačuje řídkým osídlením a neobsahuje žádná větší města, průmyslové podniky ani významné zdroje umělého světla, které by negativně ovlivnily noční přírodu.

Čestný předseda České astronomické společnosti, Dr. Jiří Grygar, s nadšením říká: „Oblohu v Manětínské oblasti tmavé oblohy vnímám jako krásnou právě 10 let, od doby, kdy jsem byl u podpisu vzniku této oblasti. A já jí přeju, aby to bylo sto.“

Ministr pro vědu, výzkum a inovace, Marek Ženíšek, vzpomíná: „Nejhezčí a možná vůbec první noční oblohu jsem viděl právě na Manětínsku, odkud pochází moje maminka. V České Doubravici jsem strávil mnoho času hlavně v létě a dosud sem velmi rád jezdím nejen kvůli nádherné noční obloze. Světelné znečištění je velký problém a já jsem rád, že existují iniciativy jako Manětínská oblast tmavé oblohy a že k řešení světelného smogu obecně pomáhá i Akademie věd.“

Česká astronomická společnost dlouhodobě monitoruje jas oblohy v Manětínské oblasti tmavé oblohy, kde před deseti lety probíhala podrobná měření stavu noční oblohy pomocí speciální celooblohové kamery. Výsledky ukazují, že obloha v tomto regionu je srovnatelně tmavá jako na horách nebo v národních parcích, což vytváří ideální podmínky pro pozorování nočního nebe a astronomických jevů. Mléčná dráha je zde velmi dobře viditelná a za příznivých podmínek lze spatřit i vzácnější úkazy, jako je zvířetníkové světlo. Zatímco na Manětínsku je možné vidět asi 2000 hvězd, ve velkých městech je jich pouze několik desítek.

Z měření také vyplývá, že severozápadní část oblasti je tmavší než jihovýchod, kde je znatelnější vliv světelného znečištění z Plzně a přilehlých obcí. Většina světelného znečištění pochází z měst mimo oblast, jako jsou Plzeň, Praha a Karlovy Vary, zatímco místní zdroje světla mají vliv především na své bezprostřední okolí. Tento rozdíl v úrovni světelného znečištění ukazuje na důležitost ochrany a monitorování tmavých oblastí pro zachování jejich přirozené krásy.

Světelné znečištění, způsobené nehospodárným používáním umělého světla, má rozsáhlé dopady. Ruší přirozenou noční tmu, narušuje biorytmy živých organismů a má negativní vliv na spánek a zdraví lidí. Ekonomické dopady zahrnují plýtvání elektrickou energií, zatímco špatně navržené osvětlení může ohrožovat bezpečnost silničního provozu. Astronomové čelí obtížím při pozorování oblohy kvůli umělému zjasnění, a kulturní a estetické hodnoty tmavé hvězdné oblohy jsou ochuzovány. Dále má světelné znečištění negativní dopady na floru a faunu, narušující přirozený cyklus světla a tmy.

Témata:  světelné znečištění Manětín

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy