Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světelné znečištění se zvětšuje. Třetina lidstva nevidí Mléčnou dráhu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Boulder - Naše galaxie Mléčná dráha, která už od nepaměti “promítá” na noční oblohu hvězdy, pomalu uvadá. Respektive třetina lidstva už ji neuvidí v celé kráse a můžeme si za to sami. A to kvůli světelnému znečištění planety, jak ukazuje aktualizovaný atlas.

Američanů se to dotýká nejvíce, naši galaxii neuvidí rovnou 80 procent z nich. Celkově je to pak jedna třetina obyvatelstva, včetně Čechů. Ukazuje to aktualizovaná verze atlasu světelného znečištění, kterou vytvořili američtí a italští vědci.

Světelné znečištění je jedním z největších forem změn životního prostředí. Ve většině vyspělých zemí vytváří umělé osvětlení světelnou mlhu, která zakrývá hvězdy a souhvězdí na noční obloze.

"V USA jsou celé generace lidí, kteří v životě neviděli Mléčnou dráhu," říká Chris Elvidge, vědec z NOAA v Coloradu. "Lidé ztratili jediné propojení s vesmírem," dodal.

Kromě okradení člověka o Mléčnou dráhu, může světelné znečištění mít velký dopad na živočichy. Nepřirozené světlo může zmást volně žijící živočichy jako hmyz, ptáky nebo třeba mořské želvy, jak upozorňuje server Science Daily.

Témata:  vesmir galaxie světelné znečištění

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.