Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ráj astronomů v nebezpečí? Poušť Atacama je ohrožena světelným znečištěním

Chile, poušť Atacama
Chile, poušť Atacama
Foto: Pixabay

Santiago de Chile - Poušť Atacama až dosud nabízela ideální podmínky pro sledování oblohy. Světelný smog, který znesnadňuje astronomům práci, už ale dorazil i sem.

Poušť Atacama nabízí astronomům nabízí ideální podmínky: obloha je tam jasná po většinu roku. Jsou tam instalovány nejvýznamnější teleskopy světa a soudí se, že do roku 2020 bude na severu Chile soustředěno 70 procent světové astronomické infrastruktury.

Rozšiřování měst a používání technologií LED osvětlení však ohrožují práci observatoří v tomto regionu. Studie zveřejněná v prosinci v časopisu Science Advances již ukázala, že se osvětlení planety zvýšilo, a to jak pokud jde o množství, tak pokud jde o intenzitu. Od roku 2012 do roku 2016 je to asi o dvě procenta.

Ve městech na severu Chile, jako je Antofagasta, Coquimbo nebo La Serena, se technologie LED stále častěji používá k osvětlení bytů, ulic či reklam. "V souvislosti s tímto osvětlením se nebe oproti konci minulého desetiletí zhoršilo o 30 procent," vysvětluje Pedro Sanhueza z Úřadu na ochranu kvality nebe na severu Chile.

Na observatoři Paranal, kde jsou umístěny čtyři obrovské teleskopy VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře (ESO), již byla preventivní opatření přijata. Po západu slunce mají automobily projíždějící kolem observatoře zákaz používat světla. Povolena jsou jen slabší parkovací světla. Pro chození ve tmě lze používat jen kapesní svítilny, jejichž světlo je namířeno směrem k zemi. Také příbytky astronomů a personálu Paranalu jsou minimálně osvětleny, aby nebylo narušeno pozorování hvězd.

Světlo nad městy je z observatoří ležících do okruhu 150 kilometrů snadno viditelné. "Měřili jsme dopad tohoto jevu a už máme problémy s pozorováním nebe ve 20 stupních nad horizontem. To nám bude bránit i ve studiu vzdálenějších hvězd," stěžuje si Američan Chris Smith, šéf mise observatoře Tololo, která leží ve 2200 metrech nad mořem, zhruba 80 kilometrů od města La Serena.

Smith prosazuje, aby se nové generace učily využívat světla úsporně, používat "teplejší" zdroje, které tolik neznečišťují, a neobracet je směrem k obloze. Nepřichází v úvahu, aby se uzavíraly observatoře, které jsou klíčové pro pátrání po planetách podobných Zemi, kde by mohl být život, říká americký astronom.

Takový osud možná čeká observatoř Monte Palomar v Kalifornii, která musela výrazně omezit činnost kvůli světelnému znečištění pocházejícímu z Los Angeles.

Témata:  světelné znečištění Chile vesmir

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy