reklama

Rozdělení začátku registrace na sobotu a pondělí bylo podle Blatného nutné, aby se nápor na systém rozložil. Čas přihlášení, ani zdravotní stav ale podle něj nebude rozhodovat.

Do čtvrtka bylo v ČR podáno téměř 624.000 dávek vakcíny, zhruba 233.000 lidí už dostalo potřebné dvě dávky vakcíny. Už koncem prosince začalo očkování zdravotníků, od poloviny ledna se přidali senioři nad 80 let. Těch je v současné době registrováno k očkování zhruba polovina.

Ostatní mají oslovit praktičtí lékaři, kteří se od pondělí 1. března mohou také oficiálně zapojit do registračního systému a očkování. Nebudou očkovat lékaři ve všech ordinacích, přihlásilo se jich zhruba 3500 z asi 5500. Kromě osmdesátníků mohou podat vakcínu i mladším.

"Když ho bude praktický lékař považovat za člověka, který má stejné nebo vyšší riziko než běžný sedmdesátník, tak ho může do systému zaregistrovat a naočkovat," uvedl Blatný.

Očkovat budou vakcínou AstraZeneca, která bude do ordinací standardně rozvážená distributorem. Ministr také kritizoval akci, při níž pražští lékaři s pomocí soukromé firmy rozváželi vakcínu do svých ordinací. "I forma výdeje z nemocniční lékárny má svá pravidla. Nelze ji distribuovat nějakými svépomocným způsoby," dodal ministr.

reklama