Na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem ocenil Fiala pokrok, který Ukrajina učinila na cestě ke splnění podmínek pro pokračování rozhovorů o začlenění země do EU. Česko podle něj podporuje i co nejrychlejší uvolnění tří miliard eur přislíbených zemi z unijních zdrojů.

Zelenskyj ocenil, že členové české vlády přicestovali do Kyjeva ve chvíli, kdy se město stalo opět terčem ostřelování ruskými vojsky. Česko podle něj pomáhá likvidovat následky teroru a pomáhá také při vyvíjení tlaku na Rusko. S Fialou probrali i spolupráci v obraně proti dronům. "Pokud budeme moci bránit naše nebe, bude to důležitý krok v celoevropské obraně," uvedl ukrajinský prezident.

Se Zelenským koordinoval Fiala podle ukrajinského prezidenta sankční kroky vůči Rusku. Státníci hovořili i o vytvoření speciálního soudního dvora pro zločiny způsobené Ruskem po únorovém napadení Ukrajiny či o spolupráci při opravě vojenské techniky.

Podle Zelenského bylo důležité, že Fiala s týmem ministrů přijel v den bombardování. "Sám viděl, jak vypadá takový teror, jak škodí," konstatoval. Fiala v této souvislosti uvedl, že v rozbombardovaném domě, který česká delegace viděla, zahynuli lidé. "Je potřeba, abychom Ukrajinu konkrétními kroky podporovali," uvedl Fiala a dodal, že je rád, že se setkal se Zelenským i po sedmi měsících od své první návštěvy napadeného Kyjeva. "Za dobu, co jsem tu byl naposledy, se změnila spousta věcí, zůstalo hrdinství ukrajinského lidu a odhodlání demokratického světa pomáhat bránit svobodu a území," konstatoval.

Před bilaterálním jednáním Fialy se Zelenským se členové české a ukrajinské vlády před polednem sešli v Kyjevě na společném zasedání a podepsali memoranda o další spolupráci v ekonomické i politické spolupráci. Odpoledne ministři jednali se svými protějšky samostatně. Fiala pozval ukrajinskou vládu na příští rok do Prahy.