Ukrajinské děti, které v Česku získaly dočasnou ochranu a chodí tu do školy, dostanou při návratu dvojjazyčný dokument. Školy v něm uvedou, jaký ročníku a obor vzdělávání žák navštěvoval a v jakém rozsahu. Po předložení potvrzení budou ukrajinské školy uznávat studium absolvované v ČR podle českého vzdělávacího systému.

Žáci z Ukrajiny začali do českých škol přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu koncem letošního února. Podle výsledků průzkumu MŠMT chodilo k 7. dubnu do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23.204 do škol základních. Školky měly ještě kolem 12.900 volných míst a základní školy přibližně 150.500. V případě potřeby by podle zjištění ministerstva mohlo od září ve školkách vzniknout dalších asi 9530 nových míst a v základních školách 35.257.

Ministerstvo školství připravuje opatření, která by od září měla podpořit integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny do českých škol. K opatřením chystá také financování, uvedlo koncem dubna.

Do konce srpna schválila vláda již dříve na integraci běženců z Ruskem napadené Ukrajiny zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Podle vládního dokumentu o prioritách pro řešení uprchlické krize počítá kabinet s nutností integrace asi 125.000 dětí, jejichž začlenění do škol vyčíslil na 12,3 miliardy korun.