Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinský prezident Zelenskyj je v Praze

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Prahy. Uvedl to na twitteru a serveru EuroZprávy.cz to potvrdil vysoce postavený zdroj z vlády. Zelenskyj se setká s prezidentem republiky Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou a šéfy obou komor parlamentu, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Český vládní speciál s ukrajinským prezidentem přistál na ruzyňském letišti v Praze za doprovodu dvojice gripenů, zjistil server EuroZprávy.cz z webu FlightRadar. Zelenskyj rovnou zahájí program uvítacím ceremoniálem na Pražském hradě. Poté se sejde s Pavlem. Tématem jednání bude podle ukrajinského prezidenta obrana, blížící se summit NATO, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny i rekonstrukce napadené Ukrajiny.

"Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," uvedl Hrad v tiskové zprávě.

Ukrajinský prezident do Prahy přiletěl po návštěvě Bulharska. "Jsem Bulharsku vděčný za to, že stojí na světlé straně dějin, zejména v oblasti obranné spolupráce. Řekl jsem to na adresu představitelů bulharských politických kruhů, veřejnosti a médií," napsal na telegramu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví v pátek Turecko, kde bude jednat se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o možném prodloužení černomořské obilné dohody a vývoji konfliktu na Ukrajině.

Prague ?? is next. I will hold substantive negotiations with President Petr Pavel, Prime Minister Petr Fiala, Presidents of the Senate and the Chamber of Deputies Miloš Vystrčil and Markéta Pekárová Adamová, meet with members of the government, parliament and media. The focus…

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 6, 2023

Informoval o tom britský deník Guardian s odkazem na tureckou zpravodajskou agenturu Anadolu. Zelenskyj a Erdogan se mají setkat mezi čtyřma očima, zároveň proběhnou jednání delegací obou zemí.

Zpráva přichází dva dny poté, co ruské ministerstvo zahraničí vzkázalo, že nevidí důvod k pokračování obilné dohody po 17. červenci kvůli dalšímu zpřísňování protiruských sankcí a údajné neochotě Západu vyjít vstříc požadavkům Moskvy ohledně ruského zemědělského exportu a importu.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Česká republika

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.