Český vládní speciál s ukrajinským prezidentem přistál na ruzyňském letišti v Praze za doprovodu dvojice gripenů, zjistil server EuroZprávy.cz z webu FlightRadar. Zelenskyj rovnou zahájí program uvítacím ceremoniálem na Pražském hradě. Poté se sejde s Pavlem. Tématem jednání bude podle ukrajinského prezidenta obrana, blížící se summit NATO, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny i rekonstrukce napadené Ukrajiny.

"Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," uvedl Hrad v tiskové zprávě.

Ukrajinský prezident do Prahy přiletěl po návštěvě Bulharska. "Jsem Bulharsku vděčný za to, že stojí na světlé straně dějin, zejména v oblasti obranné spolupráce. Řekl jsem to na adresu představitelů bulharských politických kruhů, veřejnosti a médií," napsal na telegramu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví v pátek Turecko, kde bude jednat se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o možném prodloužení černomořské obilné dohody a vývoji konfliktu na Ukrajině.

Informoval o tom britský deník Guardian s odkazem na tureckou zpravodajskou agenturu Anadolu. Zelenskyj a Erdogan se mají setkat mezi čtyřma očima, zároveň proběhnou jednání delegací obou zemí.

Zpráva přichází dva dny poté, co ruské ministerstvo zahraničí vzkázalo, že nevidí důvod k pokračování obilné dohody po 17. červenci kvůli dalšímu zpřísňování protiruských sankcí a údajné neochotě Západu vyjít vstříc požadavkům Moskvy ohledně ruského zemědělského exportu a importu.