Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Unikla další jména. Komu Zeman udělí 28. října státní vyznamenání?

Udělování státního vyznamenání
Udělování státního vyznamenání
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností.

Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Zilka chtěl vyznamenat už prezident Václav Havel v roce 1998, ale krátce před ceremoniálem se objevily informace o údajné Zilkově spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Havel ho tehdy nevyznamenal a v roce 2008 se za to na Zilkově pohřbu omluvil.

Na koupališti v Dubí vznikla loni v srpnu roztržka mezi ženami údajně kvůli dětem na brouzdališti. Jedné napadené se zastal Michajlak, který byl při následné hromadné potyčce zraněn. Incident vyvolal protiromské nálady, v Dubí se uskutečnila demonstrace radikálů. Starosta Dubí tehdy uvedl, že za incident mohla romská rodina z Teplic, zatímco romská komunita v Dubí se od činu distancovala. Šest aktérů bitky - jedna žena a pět mužů - už bylo obžalováno, všem hrozí až desetiletý trest.

Dalším vyznamenaným má být podle informací Lidových novin právník a mecenáš Pavel Smutný, jenž se podílel na vzniku Národního rozvojového fondu a je prezidentem Smíšené izraelsko-české obchodní komory. Vyznamenání dostane i podnikatel Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, který zemřel při letecké havárii v roce 1932. Jeho pověsti uškodil výrok soudu, který jej po druhé světové válce označil v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta.

Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky na protinacistické aktivity. In memoriam bude oceněna také slavná automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová.

Prezident už dříve uvedl, že Řád bílého lva nejvyšší třídy letos u příležitosti vzniku Československa obdrží válečný veterán Emil Boček nebo bývalý prezident Václav Klaus. Vyznamenán bude také vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu, katolický kněz Petr Piťha, srbský režisér a hudebník Emir Kusturica a čínská bohemistka Sü Wej-ču.

Podle Lidových novin patří do skupiny oceněných také zesnulý štábní kapitán z druhé světové války Josef Ocelka a strážmistr Karel Kněz, který se podílel na ochraně a krytí telegrafisty skupiny Silver A Jiřího Potůčka v Ležákách a okolí. Už v minulých dnech se v médiích objevila jména hlavního konstruktéra Škody Favorit Petra Hrdličky, fotografa Jana Saudka či legendárního hokejisty Jaromíra Jágra.

Témata:  státní vyznamenání Josef Zíma 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

9:08

Vartecký si přiznal problém, ale tohle nikdo nečekal. Velké gesto Anny K.

Česko se během končícího týdne dozvědělo o problémech Tomáše Varteckého, který se kvůli nim rozhodl odevzdat do rukou odborníků, takže na pódiu ho nějaký čas lidé neuvidí. Nyní se k celé záležitosti objevily překvapující informace. Zmiňují totiž roli jeho expartnerky Anny K. v celém příběhu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy