Třetí dávku mohou dostat ti, kteří mají nejméně osm měsíců po očkování. Od 20. září jim začnou chodit SMS zprávy s upozorněním, že se mohou přihlásit k očkování, a to buď prostřednictvím svého praktického lékaře, nebo přes registraci na webu www.ceskoockuje.cz. Zejména by se měli podle ministerstva nechat přeočkovat lidé starší 60 let a pacienti s přidruženými nemocemi, zvláště těmi, které snižují imunitu.

"V pondělí 20. září bude SMS rozeslána přibližně osmi tisícům lidí, do konce měsíce září se pak bude jednat přibližně o dalších 31.000 lidí, kterým může být podána tato posilující dávka očkování proti onemocnění covid-19," uvedlo dnes ministerstvo. V nadcházejících deseti dnech bude pouze testovací provoz zasílání textových zpráv.

Pokud se člověk bude chtít očkovat u svého praktického lékaře, měl by ho předem kontaktoval a domluvit se na termínu. Další možnost je registrace, která se pro třetí dávku otevře také 20. září. Aktuální seznam očkovacích míst a další informace lidé najdou na webu ockoreport.cz.

Posilující dávky budou jen mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, dostanou je i zájemci, kteří byli dříve očkovaní vektorovou vakcínou Astra Zeneca nebo jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Přeočkování je doporučeno zejména lidem, kterým hrozí při nákaze vyšší riziko, tedy seniorům a chronicky nemocným. Vojtěch už dříve řekl, že postupně se budou očkovat i ostatní, kteří budou více než osm měsíců po vakcinaci. Loni v prosinci začalo očkování seniorů starších 80 let a zdravotníků, postupně se přidávali další věkové skupiny nebo vybraní příslušníci integrovaného záchranného systému. Na konci února se mohli k očkování přednostně hlásit i učitelé a další pedagogičtí pracovníci.

Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA.

Šíření epidemie onemocnění covid-19 v Česku v posledních dnech zrychluje, podle odhadů bude dál přibývat nakažených i těch, kteří s nákazou skončí v nemocnicích. Nadcházející vlna by ale neměla být tak silná jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména díky očkování i značnému počtu těch, kteří už nemoc prodělali.