Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci bez víza nemají nárok na pomoc, upozornil primátor

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Do Pardubic v poslední době přicházejí uprchlíci, kteří nemají doklady a nemohou prokázat, že prchají před válkou z Ukrajiny. Proces udělení víza tak trvá déle, běženci proto zůstávají bez pomoci, uvedl v otevřeném dopise primátor Martin Charvát (ANO). Dopis, jehož text má ČTK k dispozici, směřoval premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Uprchlíci chodí v Pardubicích do krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), kde si vyřizují víza, hledají ubytování nebo práci. Když nemají doklady, nedostanou vízum. V Pardubicích na vízum strpění čeká od pondělí 2. května 49 uprchlíků, které centrum poslalo na ulici. "Když to systémově neumí řešit stát, pomohli jsme si. Hasiči vybudovali dočasné nouzové přístřeší, stanové městečko. Ale jeho kapacita je také plná," uvedl primátor.

Podle něj by složky IZS mohly v každém krajském městě zřídit jakýsi čekací tábor a vláda by k tomu měla dát pokyn. "Na sociálních sítích prezentujete, jak jste uprchlickou krizi zvládli, ale přitom realita je jiná. Navíc to, čím se prezentujete, odpracovaly kraje a obce. Jediné, co jste z mého pohledu udělali, bylo rozeslání kvót krajům, kolik uprchlíků mají absorbovat," napsal primátor. Vyjádření ministra vnitra ČTK zjišťuje.

Pokud uprchlíci nemají doklady, udělení víza podle pardubického primátora netrvá hodiny, ale dny. Příchozí lidé do té doby neexistují pro databázi humanitární pomoci (HUMPO), pro zdravotní pojišťovnu ani úřad práce. "Ale fyzicky tady jsou a zůstávají bezprizorní. Budu konkrétní, veškeré ubytovací kapacity, které město Pardubice zprovoznilo, jsme dle metodického pokynu vložili do systému HUMPO, tudíž s nimi nemůžeme nakládat. I když je tam pár lůžek volných, nejsou čekatelé na vízum v systému, a tudíž bez nároku na cokoliv," napsal Charvát.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata:  uprchlíci víza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy