Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA to přehnaly? Čeští politici se hádají kvůli zabití Solejmáního

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního byl mimořádný krok v komplikované situaci. ČTK to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který očekává i íránskou reakci na americký útok. Situace na Blízkém východě se podle něj nyní dál zkomplikovala, ohroženy jsou úspěchy v boji proti mezinárodnímu terorismu.

"Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik. Zcela jistě ale tak jako vyvolal akci útok na (americkou) základnu a velvyslanectví (v Iráku), nezůstane bez odezvy ani cílené zabití (íránského) armádního důstojníka," uvedl Petříček. "Situace na Blízkém východě se tak dál komplikuje, místo aby se uklidňovala. Ohroženy jsou mimo jiné i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému," doplnil.

1/2 Primární je pro nás v této fázi bezpečnost vyslaných ?? pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik.

— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 3, 2020

Pro českou diplomacii je nyní podle Petříčka hlavní prioritou zajistit bezpečnost vyslaných českých pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Česko má v Iráku velvyslanectví v Bagdádu a generální konzulát v Irbílu, v zemi také působí výcviková jednotky českého chemického vojska a Vojenské policie.

"Soejmání určitě byl nebezpečný, ale zabít ho tímto způsobem k deeskalaci konfliktu s Íránem určitě nepřispěje," reagoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Popravdě, jsem rád, že alespoň @JoeBiden má rozum. Sulejmání určitě byl nebezpečný, ale zabít ho tímto způsobem k deeskalaci konfliktu s Íránem určitě nepřispěje. https://t.co/mOj2mPQrCF

— Mikuláš Peksa (@vonpecka) January 3, 2020

Americká armáda v noci na dnešek zabila v Bagdádu íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho i jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Útok na Solejmáního kritizoval ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Zabití íránského generála Solejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. (Americký prezident) Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA," napsal na twitteru.

Kriticky se vyjádřil i místopředseda KSČM Stanislav Grospič. "Jde o další agresivní akt USA vůči suverénnímu státu, jímž Irák je. Tento akt může v zemi zmítané vnitřními rozpory a v celém regionu zasaženým válkou s Islámským státem vést k další eskalaci napětí a k dalšímu válečnému konfliktu," řekl s tím, že je nutné zabití Solejmáního odsoudit.

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil zabití Solejmáního za těžké, ale nutné rozhodnutí, protože Írán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu a vyvíjí balistické zbraně. "V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky," uvedl na twitteru. Solejmáního označil za teroristu zodpovědného za smrt mnoha lidí.

Americkou operaci podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle něhož byl Solejmání dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu. "V Iráku udržoval íránský vliv, velel podvratným operacím proti USA. Zahynul v konfliktu, který sám Írán aktivně vyvolal. Íránskou snahu o regionální hegemonii je třeba zastavit," uvedl.

Témata:  Stanislav Grospič Lubomír Zaorálek Jan Zahradil

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.