Prezident Miloš Zeman dnes v prohlášení uvedl, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), vyčítá mu například nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Podle prezidenta ústava neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý návrh, který je mu předložen.

Antoš připomněl, že vláda je podle ústavy odpovědná Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi. "Ten proto při výkonu své pravomoci nesmí zohledňovat své osobní či politické sympatie ke konkrétním osobám, jinak překračuje svoji ústavní roli. Odepřít jmenování by po mém soudu směl jen tehdy, pokud by tomu bránila nějaká právní překážka na straně kandidáta, což ale není tento případ," uvedl právník.

Pokud se designovaný premiér Petr Fiala (ODS) obrátí na soud, měl by podle Antoše velkou šanci uspět. Fiala už dříve řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Další postup chce oznámit po pondělní schůzce se Zemanem. S žalobou k Ústavnímu soudu souhlasí i další předsedové stran vznikající vládní koalice.

Zeman své stanovisko zveřejnil poté, co se sešel téměř se všemi kandidáty na ministry v nové vládě Petra Fialy. Dnes v Lánech jako posledního přijal uchazeče o místo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Nemluvil zatím s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který měl pozitivní test na koronavirus.