Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ústavní právník: Prezident nesmí při výkonu pravomocí zohledňovat své sympatie

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS

Prezident nesmí při výkonu pravomocí zohledňovat své osobní či politické sympatie ke konkrétním lidem, odepřít jmenování ministra by mohl jen tehdy, pokud by mu bránila právní překážka na straně kandidáta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ústavní právník Marek Antoš.

Prezident Miloš Zeman dnes v prohlášení uvedl, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), vyčítá mu například nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Podle prezidenta ústava neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý návrh, který je mu předložen.

Antoš připomněl, že vláda je podle ústavy odpovědná Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi. "Ten proto při výkonu své pravomoci nesmí zohledňovat své osobní či politické sympatie ke konkrétním osobám, jinak překračuje svoji ústavní roli. Odepřít jmenování by po mém soudu směl jen tehdy, pokud by tomu bránila nějaká právní překážka na straně kandidáta, což ale není tento případ," uvedl právník.

Pokud se designovaný premiér Petr Fiala (ODS) obrátí na soud, měl by podle Antoše velkou šanci uspět. Fiala už dříve řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Další postup chce oznámit po pondělní schůzce se Zemanem. S žalobou k Ústavnímu soudu souhlasí i další předsedové stran vznikající vládní koalice.

Zeman své stanovisko zveřejnil poté, co se sešel téměř se všemi kandidáty na ministry v nové vládě Petra Fialy. Dnes v Lánech jako posledního přijal uchazeče o místo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Nemluvil zatím s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který měl pozitivní test na koronavirus.

Témata:  Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.