Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ústecký kraj od pátku opět zavede roušky. Kde budou povinné?

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Ústeckém kraji budou od pátku od 7:00 opět povinné roušky v ambulancích například praktických lékařů, v sociálních zařízeních a lékárnách. V nemocnicích jsou roušky povinné z důvodu nařízení vlády v polovině března. O zavedení roušek či jiného zakrytí úst rozhodla krajská hygiena kvůli většímu nárůstu nakažených covidem-19 za poslední týden.

"Zítra ráno od 7 hodin začne platit nařízení, že kdo půjde ke svému obvodnímu lékaři nebo jinému ambulantnímu specialistovi či si koupit nebo vyzvednout léky nebo na návštěvu za svým příbuzným do domova pro seniory, bude muset mít roušku," řekla ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková s tím, že v kraji za poslední týden přibylo 18 nakažených novým koronavirem.

Kromě několika nakažených sportovců jde také o dva seniory, a to z Ústí nad Labem a Chomutova.

U seniorů se nepodařilo zjistit, kde se nakazili. "Myslíme si, že by bylo vhodné ochránit osoby, které jsou nejvíce ohrožení, takže seniory, případně osoby trpící jiným závažným onemocněním," doplnila Šimůnková.

Podle ředitelky je v regionu minimálně po jednom až dvou nakažených v každém okrese, nejvíce však na Děčínsku a Mostecku, kde je zhruba po pěti aktuálně nakažených pacientech.

Epidemiologická situace v kraji byla v posledních třech týdnech klidná. Nových případů výrazně přibylo v posledních dvou dnech, proto dnes zasedl krizový štáb. "Roušky musí nosit lidé, kteří přijdou na návštěvu do domovů důchodců nebo sociálních ústavů. Samotných klientů se to netýká," řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). "Uvidíme, jak bude vypadat situace po neděli. Pokud bude potřeba, budeme muset v rámci ochrany zdraví občanů našeho kraje přistoupit k dalším opatřením," uvedl.

Podle informací ministerstva zdravotnictví je aktuálně v Ústeckém kraji 617 lidí s laboratorně prokázaným onemocněním covid-19. Pacienti se mohou nechat otestovat i za poplatek v každé z pěti nemocnic společnosti Krajské zdravotní či v litoměřické nemocnice.

Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátečních 06:00 protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, návštěvníci budou muset mít roušky, výjimkou je Bruntálsko, kde to lze bez nich. Po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků a kraje. Hygienici v kraji rozšířili minulý pátek nečekaně a s okamžitou platností na celý kraj protiepidemická opatření, která platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. To vyvolalo vlnu kritiky.

"Situace v kraji je setrvalá, nijak razantně se nemění. V daný okamžik je jediným bezpečným okresem Bruntál. Tam skutečně není nikdo (pozitivní), prověřuje se tam jeden případ," řekl dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO). Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, opět s výjimkou Bruntálska. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné, nezbytný už ale není respirátor a stačí zakrytí nosu a úst.

Bary a restaurace budou nově zavřené od 24:00 do 08:00, pro Bruntálsko opět toto časové omezení neplatí. Na bezpečnostní radě se diskutovala i možnost evidence návštěvníků zábavních podniků jejich provozovateli. Hygienici totiž v případě nákazy návštěvníky nemohou dohledat. Prověřit ale musí, zda je takové opatření zákonné. Přeshraniční pracovníci musí stále jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Tyto testy jsou nadále nutné při příjmu nových pacientů do zdravotnických zařízení, stejně tak nelze bez testu ne staršího čtyř dnů přijmout klienta do zařízení sociálních služeb. Zpřísnila se opatření pro návštěvy ve věznicích, kde je nutný dvoumetrový odstup. Hygienici naopak zmírnili podmínky pro umělá koupaliště, návštěvnost navýšili ze 100 na 500 lidí, přírodních koupališť a opět Bruntálska se omezení netýkají.

Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové by kromě roušek na kulturních akcích měly být stojany s dezinfekcemi. "Doufáme, že provozovatelé a pořadatelé těchto akcí budou na to dohlížet. Trošku jsme to tentokrát postavili jinak - jako povinnost provozovatele toto zajistit. Pro nás je potom lépe vymahatelné splnění tohoto mimořádného opatření," uvedla Svrčinová. Za nedodržení hrozí pokuta až tři miliony. Hygienici chtějí dodržování prověřovat, nemělo by však jít o rozsáhlé kontroly.

Na Bruntálsku roušky budou povinné jen ve zdravotnických zařízeních včetně ambulantních.

Podle Svrčinové hygienikům dělá největší starosti průnik nákazy do zdravotnických a sociálních zařízení. Problémy mají i sportovní kluby. Pozitivně testován na koronavirus byl hráč prvoligové Opavy, ale problémy mají i další sportovní kluby na Opavsku. Fotbalový klub musí do dvoutýdenní karantény a hygienici nařizují dezinfekci stadionu včetně zázemí.

Hejtman upřesnil, že při rozvolňování či přijímání opatření se bude přihlížet i k přírůstku nemocných za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel. "Bruntál má jedna celá, to je v podstatě skutečně jeden případ za deset čtrnáct dnů. Frýdek-Místek má tuto incidenci 76, což už je situace vážná, která zasluhuje opatření, Karviná 143," uvedl Vondrák.

Připomněl, že v těchto částech regionu se hodně plošně testuje, což rovněž ovlivňuje situaci. Vondrák dodal, že hraniční hodnota, kterou EU považuje za okamžik nutný pro opatření, je 20. Celková hodnota pro kraj je nyní 55. Hygienici přijatá opatření vyhodnocují v týdenním intervalu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ústecký kraj zdravotnické roušky Oldřich Bubeníček Moravskoslezský kraj

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.