Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ústecký kraj nevydal plošný zákaz vstupu do lesů v kraji, zatím to nechystá

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Krajský úřad Ústeckého kraje nevydal plošný zákaz vstupu do lesů na území kraje a ani tak výhledově činit nebude. Uvedl to dnes úřad na webu poté, co se objevily informace o plošném zákazu vstupu do lesů v souvislosti s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko.

"Krajský úřad Ústeckého kraje doposud nevydal žádný plošný zákaz vstupu do lesů na území Ústeckého kraje a ani tak výhledově činit nebude," uvedl úřad.

Zákaz vstupu do lesů by se dotkl v jednom okamžiku celého území kraje, tedy i těch lokalit, kde nehoří. Lesy jsou přitom na velkém území kraje v Krušných horách, které patří mezi turistické oblasti, v Českém středohoří a na dalších místech.

O zákazu vstupu mluvil ještě dnes dopoledne ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Správa národního parku na facebooku informovala, že na základě informací z terénu uzavírá několik turistických tras, a to zelenou Hájenky - Mezní můstek, žlutou Hájenky - Janovská rozhledna, červenou Mezní Louka - Šaunštejn a zelenou Mezní Louka - Hluboký důl.

Na vyhlášení zákazu vstupu do lesů v Ústeckém kraji se domluvil podle hejtmana Jana Schillera v úterý krizový štáb. "Hasiči nás osloví s tím, že bychom měli vydat zákaz vstupu do lesů a až tuto žádost obdržíme, tak to pan ředitel krajského úřadu (Jiří Holub) vyhlásí a my o tom budeme informovat všechny dotčené obce," řekl dnes ráno ČTK hejtman Schiller (ANO).

Generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v Radiožurnálu dnes řekl, že nevydání zákazu vstupu do lesů nebude mít na hašení vliv. "Není to podstatné, policie hlídá přístupové trasy, lidi by tam neměli být, je to rozhodnutí rady kraje, asi to důsledně zvážili, na hasební zásah to nebude mít vliv," řekl Vlček.

Do vytváření protipožárních pásů v Národním parku České Švýcarsko se v noci zapojily tři těžební stroje státního podniku Lesů ČR. Vytěžené pásy dřeva podle Vlčka mohou pomoci, ale jen v případě, že nebude foukat silný vítr. Podle předpovědi meteorologů se dnes na Děčínsku čeká mírný vítr s rychlostí dva až šest metrů za sekundu.

Ústecký kraj vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru

Krajský úřad Ústeckého kraje dnes k 13:00 vyhlásil na celém území kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. V tomto období je zakázáno v lesích například kouřit, rozdělávat oheň. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení. Novináře o tom dnes informoval hejtman Jan Schiller (ANO). Opatření vyhlásil kraj v souvislosti s rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku. Hasiči likvidují oheň čtvrtý den.

Soubor opatření a zákazů vydal kraj kvůli tomu, aby nevznikl nějaký další požár na jiném území kraje. "Hodně jednotek je dislokovaných v tuto chvíli v Hřensku, proto se vyhlásilo toto časově neomezené období zvýšeného vzniku požáru," uvedl Marcel Kucr, vedoucí krizového řízení kraje. Obce s rozšířenou působností dostaly už informaci od kraje, zveřejněna je také na webu  kraje.

V období sucha je zakázáno také spalovat hořlavé látky na volném prostranství a používat v místech mimo souvislou městskou a obecní zástavbu zábavní pyrotechniku. Vlastníci lesa musí na přístupových cestách vyznačit zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování ohně a odhazování hořících a doutnajících předmětů v lese. V rekreačních zařízeních, dětských táborech a veřejných tábořištích lze oheň rozdělat jen na vyhrazeném prostoru. Dohlížet na dodržování nařízení bude podle Kucra lesní stráž potažmo policie.

Ústecký kraj zaslal podle hejtmana dopis řediteli národního parku a ministerstvu životního prostředí s doporučením, aby vyhlásili zákaz vstupu do samotného parku. Schiller apeloval na turisty, aby nejezdili momentálně do lokality, kde bojují stovky hasičů s požárem.

Témata:  lesy požár lesa u Hřenska Ústecký kraj Národní park České Švýcarsko

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy