Národní park České Švýcarsko

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Žalobce obžaloval muže, který měl založit požár v NP České Švýcarsko

Domov

Státní zástupce na návrh policie obžaloval muže v případu nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Obžalovaný muž je od května ve vazbě, hrozí mu až patnáctiletý trest odnětí svobody. Podle znalců si byl vědom toho, co dělá. Proto může kauza zamířit k soudu.

Pravčická brána

O post šéfa požárem postiženého NP České Švýcarsko se zatím uchází šest lidí

Domov

Do výběrového řízení na nového ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko se do dneška přihlásilo šest lidí. ČTK to dnes sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Definitivní počet kandidátů však podle ní bude znám až příští týden. Některé včas odeslané písemné přihlášky mohou být stále na cestě. Lhůta pro přihlášení skončila ve středu.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Vstup do NP České Švýcarsko zůstane omezený do konce září

Domov

Do konce září bude platit omezení vstupu do Národního parku České Švýcarsko, zavedené kvůli rozsáhlému lesnímu požáru na konci července. Stále totiž existují místa, která musí kontrolovat hasiči. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) to dnes řekla České televizi.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

V Českém Švýcarsku zůstane od září jednotka hasičů

Domov

Od 1. září bude na požářiště v Českém Švýcarsku dohlížet jedna jednotka dobrovolných hasičů, tedy asi čtyři záchranáři namísto původních zhruba 70 mužů. Dalších 40 profesionálů bylo na provizorní zbrojnici na Mezní Louce. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Domov

Hasiči pokračují v kontrole míst v Českém Švýcarsku zasažených požárem

Hasiči dnes pokračují v kontrole míst v Českém Švýcarsku, která zasáhl ničivý požár. Drony objevily ráno jedno místo se zvýšenou teplotou u Stříbrných stěn. Pozemní cestou se ověřuje, zda se jedná o možné ohnisko. Na místě je v současné době 83 dobrovolných a 45 profesionálních hasičů. Informovali o tom krajští hasiči na facebooku.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Déšť zchladil požářiště v okolí Hřenska, drony provedly 41 vzletů

Domov

Déšť zchladil požářiště v Českém Švýcarsku. Dnes poprvé drony při dopoledním průzkumu nezaznamenaly žádné rizikové místo, jedno objevily později. Jedno místo našli hasiči při pochůzce teď už blátivým terénem. Přes den provedly drony 41 vzletů. Na místě bylo k 21:00 celkem 83 dobrovolných hasičů a 45 profesionálních. Nad Hřenskem o víkendu s přestávkami pršelo. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Požářiště v Českém Švýcarsku kontrolují hasiči pozemní cestou, drony nevzlétly

Domov

Požářiště v národním parku České Švýcarsko dnes hasiči a strážci kontrolují pozemní cestou. Drony, které pro určení míst s vyšší teplotou používají, kvůli počasí nemohly vzlétnout. Poprvé od vypuknutí největšího požáru v České republice dnes nad Hřenskem výrazněji prší. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Hořet začalo v nejmladším národním parku 24. července.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

V Českém Švýcarsku hlídají požářiště strážci ze všech národních parků i z Polska

Domov

V Českém Švýcarsku drony denně nacházejí místa se zvýšenou teplotou. Ty pak musí prověřit dobrovolní hasiči nebo strážci národního parku. Těm pomáhájí s hlídáním požářiště kolegové ze všech českých národních parků i z Polska. Práce se teď soustředí na zprůjezdnění cesty mezi Hřenskem a Mezní Loukou. ČTK to dnes řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. Požár, který vypukl před 27 dny, zasáhl plochu 1060 hektarů.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Domov

V Českém Švýcarsku drony znovu objevily několik míst se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou. Hasiči zjišťují, zda jde o ohniska, případně je likvidují. Na facebooku o tom ráno informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Požár vypukl v nejmladším národním parku v zemi před 26 dny. S největší pravděpodobností požár vznikl v lokalitě Malinového dolu, řekla dnes ČTK děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Domov

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla dnes novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

V Českém Švýcarsku se stále objevují místa, kde je v půdě vysoká teplota

Domov

Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách České republiky stále v terénu horká místa. Nacházejí se u Pravčické brány, Stříbrných stěn, nad soutěskami, u Borového dolu a nad Hřenskem. Hasiči je ošetřují, uvedl dnes na twitteru mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí místa se zvýšenou teplotou

Domov

Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou teplotou. S kontrolami po požáru, který se rozhořel 24. července, jim pomáhají i strážci parku, na pomoc se vypravili také pracovníci z národních parků na Šumavě, v Krkonoších či Podyjí. ČTK to dnes řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Domov

Hasiči v Českém Švýcarsku prolévali ložiska, která odhalily drony, našli i další

Hasiči v národním parku České Švýcarsko dnes prolévali žhavá ložiska, která ráno odhalily drony v okolí Pravčické brány, Gabrieliny stezky a také na Stříbrném hřebenu. Během dne ale hlídky odhalily i další doutnající místa v oblasti Křídelní nebo Tetřeví stěny, hasiči rozhrabávali a prolévali i doutnající místa na Bouřňáku a na Větrovci. V podvečer se objevila další žhavá místa u Pravčické brány, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

V Českém Švýcarsku je klid, drony objevily tři žhavá místa, doutnal jeden pařez

Domov

Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává zhruba 40 profesionálních hasičů na prozatímní hasičské stanici a také 72 hasičů z 22 dobrovolných jednotek, které si nasmlouvala správa národního parku. ČTK to řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Noc byla podle něj klidná, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, během dne hasili v oblasti Pravčické brány i doutnající pařez.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Hasiči uhasili požár v Českém Švýcarsku, správě parku předali poslední úsek

Domov

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na twitteru to dnes uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

Domov

Hasiči předali správě národního parku Č. Švýcarsko další část požářiště

Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území.Jedná se o část jejich sektoru číslo jedna na východ od Pravčické brány. Předané území z východu z velké části lemuje vytvořená linie, kterou hasiči považují takzvaně za obrannou a se správou parku ji prořezávají a čistí od dřeva, aby byla dostupná pro zásahovou techniku až na sever k hranici s Německem.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Hasiči by rádi Českému Švýcarsku předali další území, podnikatelé sčítají škody

Domov

Hasiči by chtěli ve středu správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území. Zda se tak stane, rozhodne velicí štáb. Novinářům to dnes řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. V pondělí hasiči správě předali sektor u Janova, dnes část třetího sektoru severozápadně od Vysoké Lípy. Škody z požáru se budou teprve sčítat, místní podnikatelé už je ale částečně vyčíslili.

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy