Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Českém Švýcarsku drony znovu objevily několik míst se zvýšenou teplotou

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Foto: HZS Ústeckého kraje

Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou. Hasiči zjišťují, zda jde o ohniska, případně je likvidují. Na facebooku o tom ráno informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Požár vypukl v nejmladším národním parku v zemi před 26 dny. S největší pravděpodobností požár vznikl v lokalitě Malinového dolu, řekla dnes ČTK děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Místa se zvýšenou teplotou jsou v oblasti Smrkového kopce, Březového dolu, Malinového dolu, Holubího rohu. K likvidaci využívají hasiči zádové vaky, motyky, sekery, lopaty. Počet nasazených hasičů zůstává podle Marvana v tomto týdnu stejný. "Je to zhruba 70 dobrovolných a asi 40 profesionálních hasičů," řekl dnes ČTK.

Drony poskytuje Armáda ČR. "Máme za sebou 94 letů, skoro 36 hodin ve vzduchu a našli jsme 75 ohnisek. Nabíječky jedou naplno," uvedla armáda na twitteru.

Kriminalisté vyšetřují požár jako trestný čin obecné ohrožení. "Na základě stále probíhajícího ohledání požářiště a vyhodnocení dosud získaných informací kriminalisté ustanovili místo, kde s největší pravděpodobností ke vzniku požáru došlo. Jako nejpravděpodobnější místo kriminalistického ohniska je lokalita Malinového dolu," řekla mluvčí policie. V souvislosti s požárem nebyl nikdo obviněn. Žádné další informace policie podle Kubíčkové nemůže zveřejňovat. Mluvčí národního parku Tomáš Salov již krátce po vypuknutí požáru ČTK řekl, že vysoce pravděpodobné je, že za příčinou stojí lidský faktor, protože z nedávné doby před požárem není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně.

V parku se nyní zjišťují škody, které nejrozsáhlejší požár v České republice napáchal. Zasažená místa prochází také geologové a správci parku. Hraniční přechod v Hřensku je od dnešních 14:00 opětovně v obou směrech otevřen, informovala o tom policie na twitteru.

Témata:  požár lesa u Hřenska Národní park České Švýcarsko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy