reklama

Oheň kromě stromů a skalních útvarů v rezervaci poničil i informační cedule či automatické sčítače. Několikamilionovou škodu pak způsobil na záchytných bariérách, kterou by však mohla pokrýt pojistka. Celkové škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí správy Richard Nagel.

Správa požádala o dotaci 65 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí ČR. "Práce, které teď provádíme, hradíme z našeho rozpočtu. Samozřejmě u těch větších akcí se bez nějakého příspěvku neobejdeme," uvedl Nagel. Opravu bariér, kterou zajistí specializovaná firma z Chomutova, by měla podle mluvčího pokrýt pojistka.

Soutěsky řeky Kamenice jsou podle geologů nebezpečné a v letošní sezoně se neotevřou. Zda lodičky poprvé vyjedou 1. dubna, jak by si přál starosta obce Hřensko, která atrakci provozuje, také zatím není jasné. Geologové také musí udělat průzkum v lokalitě Hluboký důl, kde vede cyklotrasa. Značné škody požár napáchal i na oblíbené Gabrielině stezce, která spojuje Mezní Louku s Pravčickou bránou. Už 1. října se ale možná otevře cesta na Pravčickou bránu ze Hřenska. Tam geologové a těžaři pracovali poslední tři týdny. Odstraňovali poškozené stromy a uvolněné kameny. Zámeček Sokolí hnízdo zůstane nejspíš zavřený, požár totiž poškodil elektrické rozvody.

"Tady jsou podél cesty ohromné balvany, ty tu jsou po řízených shozech, které tady prováděla naše skalní četa ve spolupráci s geologickou službou České republiky," popsal strážce parku Miroslav Rybář. Stezku po obou skalách lemují prudké svahy, balvany a skaliska. Těžaři se zas vypořádávají s torzy spálených stromů. Shozené balvany se zřejmě ponechají na místě, vytěžené stromy se z části prodají, část se naštěpkuje. Přímo na stezce pak ještě shořelo zábradlí, sčítač návštěvníků a informační cedule, poničená je i přístupová cesta.

U požáru, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení. Obec Staré Křečany na Děčínsku chce kvůli požáru podat žalobu na neznámého pachatele. Soudit se chtějí i obyvatelé osady Mezná, kde shořely tři domy, vedení správy parku podle nich mohlo ničivému požáru zabránit. Park vinu odmítá. Po vypuknutí požáru se v národním parku a jeho okolí zastavil turistický ruch, odhad ztrát podnikatelů podle nedávného vajádření hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) převýšil půl miliardy korun.