Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. U dosud největšího lesního požáru v Česku zasahovalo nepřetržitě po dobu tří týdnů přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, uvedlo dnes vnitro. Požár likvidovaly složky integrovaného záchranného systému na ploše 1100 hektarů a využily k tomu přes 400 kusů techniky včetně letecké, doplnilo ministerstvo.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se na hašení podílely. "Požár ve Hřensku u nás rozsahem, použitou technikou i nasazením hasičů a policistů neměl obdoby," uvedl dnes Rakušan. Mimořádné náklady i nasazení chce kabinet všem zasahujícím složkám kompenzovat, doplnil.

Hasičský sbor dostane celkem bezmála 126 milionů korun, z toho 28 milionů korun na odměny. Policii připadne 23 milionů korun, z toho 907.000 korun na odměny. Přes 68 milionů korun dostanou dobrovolní hasiči prostřednictvím dotací, ze kterých bude možné vyplatit také odměny. O dotace budou muset požádat zřizovatelé sborů, tedy obce.

Šest milionů korun dostane na pokrytí výdajů za ubytování hasičů a zajištění činnosti štábu Ústecký kraj. Pražská zdravotnická záchranná služba dostane 1,6 milionu za vyslání zdravotnického speciálu Golem. Přes 137.000 korun připadne Správě státních hmotných rezerv na opravu majetku, který hasiči použili při zásahu. Peníze pro složky, které nespadají pod vnitro, bude vláda řešit v jiných materiálech, řekl Rakušan.

reklama