reklama

Soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka zůstanou nepřístupné. ČTK to dnes řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Omezení, které vydalo ministerstvo životního prostředí, skončí v pátek, nové na něj bude od soboty navazovat. Správa parku požádala Děčín a Rumburk jako obce s rozšířenou působností, aby vydaly další návazná opatření obecné povahy, uvedl Salov. Návštěvníci rezervace nadále nemohou vstupovat na plochu požářiště a nedostanou se ani na Gabrielinu stezku a do soutěsek řeky Kamenice. Ve všech uzavřených částech hrozí turistům nebezpečí, mohly by na ně spadnout stromy i kameny.

Soutěsky se letos už neotevřou. Do oblasti zatím nemohou ani pracovníci z Hřenska, jehož hlavním příjmem je provoz lodiček. Značné škody napáchal požár i na Gabrielině stezce. Správa čeká na vyjádření České geologické služby k oběma turistickým cílům, podle toho zvolí další postup. Na cestě z Hřenska kolem Tří pramenů na Pravčickou bránu geologové a těžaři pracovali posledních několik týdnů. Odstraňovali poškozené stromy a kameny. Salov uvedl, že ještě dodělávají poslední úpravy trasy, aby se v sobotu mohli turisté vydat na výlet.

Nejrozsáhlejší lesní požár v historii ČR, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, vypukl 24. července. Požár se později rozšířil na více než 1000 hektarů. U požáru se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení.