"V běžícím výběrovém řízení na ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko obdrželo ministerstvo životního prostředí do dnešního dopoledne celkem šest přihlášek splňujících veškeré náležitosti, požadavky a předpoklady," uvedla Pospíšilová. "Počet kandidátů ale nemusí být v tuto chvíli definitivní, do začátku příštího týdne ještě mohou přijít poštou případné přihlášky s datem odeslání do 19.10," dodala.

Jedním z přihlášených do výběrového řízení je nynější ředitel odboru veřejných vztahů správy národního parku Richard Nagel. Potvrdil to dnes ČTK. Řekl, že v případě úspěchu v konkurzu chce více komunikovat s obcemi v okolí národního parku. V první řadě však podle něj musí být zachována ochrana přírody.

Dosavadního ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu odvolala končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle ministryně Benda nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. V Českém Švýcarsku vypukl koncem července rozsáhlý lesní požár, který zasáhl přes 1000 hektarů. Hasiči bojovali s plameny v těžko přístupném terénu 20 dní. Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si na nedostatečnou komunikaci se správou parku stěžovali opakovaně a už před vypuknutím požáru. Benda vedl národní park od července 2008, skončil 30. září.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je už o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.