reklama

Oheň spálil 1060 hektarů plochy v národním parku. Požár, který vypukl před necelým měsícem, se podařilo zlikvidovat za 20 dnů. Od té doby denně lokalitu procházejí hasiči společně se správci parku, kterým pomáhají kolegové z jiných národních parků i z Polska. Na místa se zvýšenou teplotou se vydávají s motykami a vaky s vodou.

Bezpilotní prostředky jsou pro hasiče velkou pomocí. V sobotu kvůli počasí vzlétnout nemohly, a hasiči tak museli do terénu s termokamerami. Každá další zátěž přitom zvyšuje náročnost práce. Do konce měsíce by chtěla správa parku zajistit bezpečnost cesty z Hřenska do Mezní Louky, kterou využívala hasičská technika. Pokud se to podaří, budou moci od září cestu znovu využívat turisté.

Národní park České Švýcarsko si na dozor nad požářištěm najímá dobrovolné hasiče. Za první dva týdny dohledu navázalo spolupráci se správou parku 58 jednotek sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky. "S jejich postupným nasazováním v náročném terénu se postupně vyčerpaly kapacity, proto jsme žádali zřizovatele o podání dalších nabídek. Výzvu jsme dnes ukončili, sehnali jsme dostatek jednotek až do konce nařízeného dohledu," řekl ČTK mluvčí správy Tomáš Salov. Dohled nad požářištěm je nařízen do 31. srpna. Za práci dobrovolníků týdně správa parku zaplatí pět milionů korun.

Ústecký kraj by chtěl mít v tomto týdnu přehled škod, které požár způsobil. Jeho příčinu policie vyšetřuje jako obecné ohrožení. Mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková dnes ČTK řekla, že zatím nejsou žádné další podrobnosti z vyšetřování, které by policie mohla zveřejnit. Nejpravděpodobněji podle policistů požár vypukl v Malinovém dole.