Zástupce oslovených stran nabídka na širokou koalici překvapila, vnitrostranicky ji projednají. Pokud koalice vznikne, v opozici zůstane SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Dosud vedla Brno koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle Piráti a také ČSSD. "Čekají nás náročné čtyři roky. V této době čelíme mnoha výzvám. Je to energetická krize vyvolaná částečně válkou na Ukrajině, nevíme, kdy skončí. S tím souvisí ekonomická situace, inflace a nesmíme ani zapomínat na covid," uvedla Vaňková důvody pro širokou spolupráci. Podle ní měli možná zástupci stran představy, že by mohli mít v budoucí koalici větší sílu, podle ní si ale snad uvědomí, jaké období město čeká.

Zástupci stran, kterým Vaňková nabídku dala, přiznali, že jsou překvapeni. Lídr ANO René Černý uvedl, že návrh musí probrat zastupitelský klub. "Představovali jsme si užší koalici, ale vnímáme důvody paní primátorky," uvedl Černý. Podle něj hnutí ANO nechce obcházet vítěze voleb. "Je to pohrdání rozhodnutím voličů, sami jsme si to zažili a nemělo by se to dít," připomněl Černý fakt, že před čtyřmi lety hnutí ANO jako vítěz skončilo v opozici.

Lidovci a Piráti slovy svých lídrů Petra Hladíka a Marka Lahody preferují koalici na vládním nebo současném půdorysu. "Budeme se snažit vyvolat jednání. Myslíme si, že by voliči nechtěli, aby byla koalice s ANO. Současná koalice by měla většinu stejně jako ta na vládním půdorysu," řekl Hladík. Návrh probere lidovecký i pirátský klub a poradí se i ČSSD. "Pro nás je to nová informace, ale budeme se o tom bavit a do pondělí dáme rozhodnutí," poznamenal lídr ČSSD Jiří Oliva, který ale připustil, že široká koalice může být konstruktivní, pokud jsou v ní správní lidé.

ODS s TOP 09 chce mít na starosti energetiku, dopravu, kulturu, sport, zdravotnictví a sociální péči. ANO by mělo mít investice, územní plán, začlenění evropských fondů, byty a správu majetku a marketing. Lidovcům by připadlo životní prostředí, školství a prorodinná politika, Pirátům participativní rozpočet a strategický rozvoj, sociální demokracii pak majetek. Vaňková by měla zůstat primátorkou, prvního náměstka by mělo mít hnutí ANO, další náměstek by měl být z KDU-ČSL. Posledním náměstkem by měl zůstat Robert Kerndl (ODS), který by měl mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu by si vzala na starosti Vaňková. Dopravu by měl mít dále v gesci jako radní Petr Kratochvíl (ODS).

Vaňková uvedla, že prioritami v novém volebním období bude stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Vaňková uvedla, že není zastáncem přehlasovávání stran, ale že se bude snažit najít vždy většinovou podporu.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.