reklama

V souvislosti s Havlíčkovou nominací členové komise dnes večer debatovali o neslučitelnosti funkcí, když podle ústavy poslanec, který je členem vlády, nesmí být mimo jiné členem předsednictva dolní komory. Novinářům to řekl předseda komise Martin Kolovratník (ANO).

"Komise nakonec se usnesla na tom, že návrh, nominace, je možná," řekl Kolovratník. K záležitosti, tedy zda člen vlády může být do vysoké sněmovní funkce volen, nebo nemůže, se ale má ještě vyjádřil sněmovní legislativní odbor. Se stanoviskem legislativců Kolovratník seznámí plénum před samotnou volbou. Osobně soudí, že se nemůže stát, že by Havlíček nakonec nemusel být do volby ani připuštěn.

V následné volbě místopředsedů Sněmovny bude sedm kandidátů včetně lídra SPD Tomia Okamury. Komise do této volby dále obdržela už delší dobu ohlášené nominace Radka Vondráčka, Jany Mračkové Vildumetzové (oba ANO), Jana Skopečka (ODS), Věry Kovářové (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Olgy Richterové (Piráti).

Místopředsedů Sněmovny má být podle plánů koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN šest, o jednoho víc než v minulém volebním období. Počet stanoví teprve ve středu. Volby do sněmovního předsednictva by se ale měly odehrát v souladu s představami obou koalic, které mají většinu 108 z 200 hlasů.

Zejména výběr místopředsedů by mohl vyvolat debaty. Zástupci obou koalic se staví kriticky k bývalému předsedovi dolní komory Vondráčkovi a zástupce SPD ve vedení Sněmovny nechtějí.

V minulém volebním období byli místopředsedy dolní komory Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Okamura, Tomáš Hanzel (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM). Sociální demokraté a komunisté v nynějších volbách propadli, Pikal se do Sněmovny nedostal. Předseda ODS Fiala je kandidátem koalic Spolu a Pirátů se STAN na premiéra. Před čtyřmi lety ho poslanci zvolili místopředsedou Sněmovny až na třetí pokus. Pokud plénum v tajné dvoukolové volbě některé z místopředsednických pozic neobsadilo ani nyní, na další schůzi by se konala volba nová.