"Aktuální stav je 61 případů koronavirem nakažených pacientů v České republice," řekl Vojtěch. K dnešnímu ránu bylo případů 40. Jedná se tak o dosud nejvýraznější nárůst počtu případů za jeden den.

Mezi nakaženými je podle Vojtěcha poprvé člověk, který byl lyžovat v Rakousku, konkrétně ve středisku Bad Gastein. "Máme pacienta ve vztahu k Mnichovu, máme pacientku ve vztahu k příbuzným ze Španělska, takže vidíme, že ta situace je dynamická," doplnil ministr. Klíčová oblast, odkud nákaza v Česku pochází, je podle něj nadále Itálie.

Mezi novými nakaženými zřejmě není žádný takzvaný komunitní přenos, při kterém není jasné, kde nebo od koho se pacient nakazil, řekl ministr. Takovým případem je taxikář společnosti Uber, který před svou hospitalizací vozil několik dní v Praze zákazníky. Podle Vojtěcha jich bylo zhruba 90 a řidič byl v kontaktu i s kolegy z taxislužby. Jsou posíláni do karantény a testováni. Kvůli tomuto komunitnímu přenosu dnes ráno Bezpečnostní rada státu ohlásila nová opatření.

V Česku bylo k dnešnímu ránu testováno podle údajů ministerstva zdravotnictví 1193 lidí. Jedním z dnes oznámených nových případů je Japonec, který žije v Olomouci a byl nedávno služebně v Anglii a Německu. Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), uvedla škola na webu.

V Česku začal od 18:00 platit zákaz konání akcí s více než stovkou účastníků. Opatření, které přijala kvůli šíření koronaviru Bezpečnostní rada státu, je platné do odvolání a vztahuje se na veřejná i soukromá divadelní, hudební, filmová a další představení, stejně tak sportovní či náboženské akce, s účastí přesahující ve stejný čas 100 lidí. Od rána jsou ze stejného důvody již zakázány návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic a domovech pro seniory a od středy budou uzavřeny všechny školy s výjimkou mateřských.

Rozšíření opatření s ohledem na vývoj šíření nemoci v Evropě oznámila Bezpečnostní rada státu po svém dnešním ranním zasedání. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím a policisté, hasiči a celníci od pondělí kontrolují na deseti hraničních přechodech lidi, kteří přijíždí do ČR.

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl o uzavření všech příspěvkových organizací ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny, muzea i památkové objekty, včetně Národního divadla, Národní galerie i Národního muzea

Své programy začaly dnes rušit či omezovat nejen organizace zřizované státem, městy či kraji, ale také nezávislé organizace. Ruší se také akce na výstavištích po celé zemi. V Praze se od 18:00 uzavřela Matějská pouť.

O tom, že by byly zavírány restaurace či nákupní centra, stát zatím neuvažuje a nechystá ani omezení městské hromadné dopravy. Problémem jsou jednorázové akce, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zákaz se však nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů. Naopak pro velké svatby a pohřby omezení podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly platí.