Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku letos policie eviduje 54 vražd, o třetinu více než loni

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Roman Veselý / INCORP images

Od začátku roku do konce dubna evidují policisté v České republice 54 vražd, o 14 více než ve stejném období loňského roku. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Nejvíce vražd, 19, se stalo v dubnu. Za celý loňský rok policisté zaregistrovali 105 vražd. Statistiky zahrnují i pokusy o vraždu či přípravy tohoto trestného činu.

Policejní prezidium zatím nechtělo příčinu více než třetinového nárůstu komentovat. "Na analýzu jakéhokoliv trendu je skutečně brzy, navíc v případě vražd, z nichž drtivá většina je motivována osobními vztahy, téměř neexistuje racionální vysvětlení," uvedl Moravčík. Doplnil, že zhodnocení policie poskytne na základě celoroční bilance.

Podle policejních statistik z konce března policisté objasnili více než dvě třetiny evidovaných vražd. Téměř polovina z tehdy 35 registrovaných skutků byla motivována osobními vztahy. V letošním lednu policie registrovala podle statistik 12 vražd, v únoru sedm, v březnu 16 a v dubnu 19.

Mezi letošními vraždami je několik případů, které policie popsala jako brutální útoky a činy. Například na konci dubna devětadvacetiletý muž v Kostelci na Hané na Prostějovsku zabil tři lidi, šlo o jeho bratra, sestru a otce. Podle policie obviněný členy své rodiny zavraždil zvlášť surovým a trýznivým způsobem a po předchozím uvážení. Muž se k činu doznal. Jako vraždu policie prověřuje i výbuch rodinného domu v Loučce na Vsetínsku z 24. dubna, při němž zemřela žena a tři děti. Výbuch přežil muž, který je ale ve vážném stavu v nemocnici.

Na konci března devatenáctiletý mladík napadl mačetou pedagoga Středního odborného učiliště v pražské Ohradní ulici. Učitel zraněním podlehl. Předpokládaným motivem činu byl podle vyšetřovatelů spor mezi ním a pedagogem.

V březnu byl z vraždy obviněný i osmnáctiletý mladík, který podle policie kuchyňským nožem zavraždil třiadvacetiletého cizince v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Podle policie se pokusil vraždit už loni v listopadu, kdy zaútočil na taxikáře.

Ve stejném měsíci policie informovala také o případu, kdy třiatřicetiletý muž po konfliktu v ruině starého drážního domku v Českých Budějovicích usmrtil o 13 let starší ženu. Kriminalisté uvedli, že útočník ženu napadl pěstmi, na zemi do ní kopal a šlapal po ní.

Od února kriminalisté stíhají rovněž třiačtyřicetiletou ženu z Mělnicka, která je podezřelá, že v lednu ubodala svého sedmapadesátiletého druha. Podle policie se jednalo o brutální čin.

Témata:  vražda Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

28. května 2026 8:32

Iva Janžurová se zlepšuje, prozradila dcera legendární herečky

Česko napjatě sleduje novinky ohledně zdravotního stavu Ivy Janžurové, která po oslavě 85. narozenin opět skončila v nemocnici. Tam o herečku pečují lékaři, ale přehled samozřejmě mají i nejbližší. Jedna z dcer Janžurové nyní prozradila, jak na tom slavná maminka je. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ministerstvo životního prostředí

Komentář

Revoluce v Zelené úsporám. Češi už vyčerpali přes sto miliard korun

Dotační program Nová Zelená úsporám dnes po třinácti letech čeká „malá revoluce“. Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Igorem Červeným totiž představí jeho nové podmínky. Ty spočívají zejména ve výrazném omezení dosavadní páteře programu, tedy přímých dotací, místo nichž bude převážně možné čerpat „jen“ bezúročný úvěr. Přímou dotaci získají jen nízkopříjmové domácnosti v programu NZÚ Light. Stát tedy pokryje úroky, které lidem vzniknou nad rámec renovace.