reklama

Vláda je podle předkládací zprávy přesvědčená o tom, že neskončily důvody pro to, aby v České republice dál platil nouzový stav, naopak jsou ještě intenzivnější než dříve. Výhledově bude podle kabinetu nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření, k čemuž jsou nedostatečné zákon o ochraně veřejného zdraví i takzvaný pandemický zákon, který Sněmovna schválila. Současnou epidemiologickou situaci kabinet v materiálu popsal jako nejhorší od vypuknutí pandemie.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou. Postup kabinetu už byl napaden u Ústavního soudu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ministři podle vládních právníků rozhodovali správně.

Babiš v pátek poslancům řekl, že vláda potřebuje nouzový stav a potřebuje, aby lidé omezili kontakty stejně jako tomu bylo loni v březnu. Vláda podle něj nemá jinou možnost, protože opatření, která chce udělat, jsou podle něj téměř stejná jako loni v březnu.

reklama