reklama

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad dnes kvůli technickým komplikacím zveřejnil aktuální data o několik hodin později, než bývá běžné.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 36 hospitalizovaných, o sedm méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu zůstává na pěti. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem v Česku 30.342 lidí. V uplynulých sedmi dnech bylo obětí pět, zatím poslední dva zemřelí připadají na pondělí.

Aktuální opatření proti covidu v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z dnešního jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost.

Nejvíce se koronavirus v poslední době šíří v Praze. Za uplynulých sedm dní tam na 100.000 obyvatel připadá 41 případů. V Plzeňském kraji je takzvaná incidence 34, ve středních Čechách 21. Naopak relativně nejlepší situace je v Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji, kde bylo v posledním týdnu zhruba šest nakažených na 100.000 obyvatel.

Laboratoře v úterý provedly přibližně 77.000 testů, o 15.000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů vzrostl na 0,21 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 1,9 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl nakažených 0,78 procenta. Také v tomto případě je to proti minulému týdnu mírný nárůst.

Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování. S vakcinací se v Česku začalo v posledním týdnu loňského roku. Od té doby zdravotníci podali téměř 9,7 milionu dávek. Ukončené očkování má 4,370.979 lidí. V úterý podstoupilo očkování 83.353 zájemců, přibližně o deset tisíc méně než před týdnem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při otevření očkovacího centra bez registrace v brněnském nákupním centru Olympia uvedl, že v neděli by měla být v ČR aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu. Další očkovací centra bez registrace dnes otvírají v Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Dosud fungovala v Praze na hlavním nádraží a v obchodních centrech Chodov a Nový Smíchov.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1,671.685 případů covidu-19. Z nákazy se dosud vyléčilo 1,638.393 lidí.

reklama