"Je pro nás důležité pravidelně testovat sirény, které jsou součástí celého jednotného systému varování a vyrozumění. Vracíme zkoušky sirén do normálního stavu," uvedli dnes hasiči.

Hasiči testují sirény pravidelně v poledne první středu v měsíci. Zrušení kontroly kvůli dění na Ukrajině nebylo prvním podobným krokem hasičského záchranného sboru, v minulosti to z důvodu mimořádné situace v Česku či zahraničí udělal několikrát. Například v říjnu 2020 se sirény nerozezněly s ohledem na nouzový stav vyhlášený krátce před tím kvůli epidemii covidu-19. Ze stejného důvodu sirény předloni nezněly ani první dubnovou a květnovou středu. Pravidelná zkouška sirén byla zrušena také při povodních v roce 2009 a 2013 nebo při návštěvě amerického a ruského prezidenta v Praze v roce 2010, kdy bylo podle hasičů opět důvodem nevyvolávat paniku.

Ukrajina od konce února čelí invazi ruské armády. Česko od té doby udělilo podle ministerstva vnitra uprchlíkům z Ukrajiny přes 360.000 víz dočasné ochrany, která jim umožňují pobývat v zemi až rok. Cizinecké policii se od počátku ruské invaze na Ukrajinu přihlásilo téměř 270.000 uprchlíků, přičemž hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.