Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se nepoužívají méně citlivé testy, tvrdí SZÚ

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

V Japonsku se používají PCR testy na covid-19 od totožných výrobců jako v EU. Je prakticky vyloučeno, aby laboratoře v ČR, které mají povolení PCR testy provádět, používaly méně citlivé testy. Na dotaz ČTK to dnes uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková.

Poté, co pět účastníků české olympijské výpravy mělo v Japonsku pozitivní testy na covid-19, se objevila informace, že za pozitivním výsledkem může být vyšší citlivost japonských testů.

Standardy testování na covid-19 a také jejich citlivost a validitu podle SZÚ nastavila jednotně Světová zdravotnická organizace (WHO) pro všechny kontinenty. Z veřejně dostupného seznamu, který je zveřejněn na stránkách japonského ministerstva zdravotnictví, je možné podle SZÚ zjistit, že se v Japonsku používají testy od totožných výrobců jako v EU. "Je prakticky vyloučeno, aby laboratoře v ČR, které mají povolení PCR testy provádět, používaly 'jakési' méně citlivé testy," uvedla Macková. Všechny zapojené laboratoře podle ní deklarovaly, že používají diagnostiku schválenou pro použití v EU.

Podle SZÚ tedy není možné, aby někdo, kdo má nemoc covid-19, měl v ČR negativní výsledek PCR testu. "Pokud je člověk v momentě testování PCR negativní, je považován za zdravého. Teoreticky může mít ale v sobě po vystavení nákaze již virus, který se v následujících hodinách v jeho těle pomnoží až do úrovně, kdy ji už testy zachytí. Tomu se říká inkubační doba," napsala ČTK mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Variantou tedy může být, že účastníci, kteří měli v ČR negativní test, už v sobě nákazu měli, ale teprve po několika dnech se projevila. Možností je i to, že se nakazili až po negativním testu. "Jestliže někomu vyjde v krátké době nejprve negativní a následně pozitivní test, velmi pravděpodobně byl viru vystaven v době po prvním testování," uvedla mluvčí.

Olympijský výbor čelí kvůli nákaze u členů výpravy ostré kritice. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za skandální, že do Tokia letěl s výpravou lékař neočkovaný proti covidu-19. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman začali vyšetřovat události ohledně olympijského speciálu, kterým v pátek odletěli do Tokia Češi, u nichž se objevil koronavirus. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser s tímto postupem nesouhlasí a domluvil se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), že události vyšetří jeho úřad.

Zatím jde o pět případů, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče, trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche a stolního tenistu Pavla Širučka po plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Související

Aktuálně se děje

9:07

Výbuch cisterny na Roudnicku: Tři zranění, příčina se vyšetřuje

Výbuch cisterny na Roudnicku v Ústeckém kraji zaměstnal ve středu večer hasiče i zdravotnické záchranáře. Exploze zranila tři lidi, příčina je předmětem probíhajícího vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy