Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se objevil první případ domácího onemocnění difylobotriózou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V České republice byl poprvé zaznamenán domácí případ onemocnění difylobotriózou, kterou způsobuje parazitická tasemnice spárovec široký. Podle vědců z Akademie věd ČR se muž nakazil po konzumaci syrových jiker štiky pocházejících z nádrže Lipno na jihu Čech. 

Tento případ zveřejnili odborníci ve středu, uvedl server Teraz. Přestože tento druh tasemnice může dorůst až několika metrů, onemocnění není podle vědců závažné a léčba je poměrně jednoduchá.

Případ se týká sedmatřicetiletého muže, který v říjnu 2023 snědl syrové jikry štiky. Dva měsíce po konzumaci začal trpět zažívacími obtížemi, které po dalších dvou měsících vyústily ve vyloučení části tasemnice. Následná lékařská vyšetření prokázala přítomnost vajíček spárovce širokého v trávicím systému pacienta, a byla proto zahájena léčba.

Podle parazitologa Tomáše Scholze z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR je tento případ významný tím, že pacient nikdy předtím nekonzumoval syrové nebo nedostatečně tepelně upravené rybí produkty, což z něj činí první zdokumentovaný autochtonní případ difylobotriózy v České republice.

Navzdory genetickým analýzám není jasné, jak se parazit do Lipna dostal. Nejpravděpodobnější teorií je, že tasemnici do vody zavlekl turista z oblasti, kde je spárovec široký běžně rozšířen, například z Ruska. Vědci vysvětlují, že k přenosu mohlo dojít prostřednictvím stolice obsahující vajíčka tasemnice, která se dostala do vodní nádrže nebo jejího okolí.

V rámci šetření odborníci v květnu a srpnu 2024 zkoumali více než stovku dravých ryb z Lipna, avšak přítomnost larev tasemnice nepotvrdili. Spárovec široký se dnes kromě některých oblastí v Rusku vyskytuje hlavně v alpských jezerech v severní Itálii, Švýcarsku a Francii.

Člověk se může nakazit pouze konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených ryb či rybích produktů. Nejčastěji se infekce objevuje u ryb, jako je štika severní nebo okoun zelenkavý. Infikována mohou být také zvířata, například psi, kočky nebo lišky. Podle vědců nejsou vajíčka tasemnice pro člověka infekční, riziko spočívá výhradně v konzumaci nakaženého masa.

Témata:  nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 15:43

Ruská armáda postupuje. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky

Listopad se stal pro Ukrajinu měsícem s největšími územními ztrátami od září 2022. Podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) ztratila Ukrajina během listopadu oblast o velikosti přibližně 1 202 čtverečních kilometrů, což odpovídá rozloze města New York, uvedl server The Guardian

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy