Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se objevil první případ domácího onemocnění difylobotriózou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V České republice byl poprvé zaznamenán domácí případ onemocnění difylobotriózou, kterou způsobuje parazitická tasemnice spárovec široký. Podle vědců z Akademie věd ČR se muž nakazil po konzumaci syrových jiker štiky pocházejících z nádrže Lipno na jihu Čech. 

Tento případ zveřejnili odborníci ve středu, uvedl server Teraz. Přestože tento druh tasemnice může dorůst až několika metrů, onemocnění není podle vědců závažné a léčba je poměrně jednoduchá.

Případ se týká sedmatřicetiletého muže, který v říjnu 2023 snědl syrové jikry štiky. Dva měsíce po konzumaci začal trpět zažívacími obtížemi, které po dalších dvou měsících vyústily ve vyloučení části tasemnice. Následná lékařská vyšetření prokázala přítomnost vajíček spárovce širokého v trávicím systému pacienta, a byla proto zahájena léčba.

Podle parazitologa Tomáše Scholze z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR je tento případ významný tím, že pacient nikdy předtím nekonzumoval syrové nebo nedostatečně tepelně upravené rybí produkty, což z něj činí první zdokumentovaný autochtonní případ difylobotriózy v České republice.

Navzdory genetickým analýzám není jasné, jak se parazit do Lipna dostal. Nejpravděpodobnější teorií je, že tasemnici do vody zavlekl turista z oblasti, kde je spárovec široký běžně rozšířen, například z Ruska. Vědci vysvětlují, že k přenosu mohlo dojít prostřednictvím stolice obsahující vajíčka tasemnice, která se dostala do vodní nádrže nebo jejího okolí.

V rámci šetření odborníci v květnu a srpnu 2024 zkoumali více než stovku dravých ryb z Lipna, avšak přítomnost larev tasemnice nepotvrdili. Spárovec široký se dnes kromě některých oblastí v Rusku vyskytuje hlavně v alpských jezerech v severní Itálii, Švýcarsku a Francii.

Člověk se může nakazit pouze konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených ryb či rybích produktů. Nejčastěji se infekce objevuje u ryb, jako je štika severní nebo okoun zelenkavý. Infikována mohou být také zvířata, například psi, kočky nebo lišky. Podle vědců nejsou vajíčka tasemnice pro člověka infekční, riziko spočívá výhradně v konzumaci nakaženého masa.

Témata:  nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

28. května 2025 21:58

Česká zahraniční politika bude mít novou koncepci. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Vážná nehoda v Ústí nad Labem. Kamion sestřelil autobus, test odhalil drogy

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.