reklama

Z nově zaznamenaných případů úmrtí s covidem-19 připadá jedno na dnešní den. V neděli zemřeli dva lidé, v sobotu jeden člověk. Tyto údaje se mohou ještě zpětně měnit. Dosud nejvíce obětí zaznamenali v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Naopak Zlínský kraj má dosud pouze dvě oběti.

V hlavním městě je také nejvyšší počet nakažených, od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře v Praze 2039 případů koronaviru. V Moravskoslezském kraji je dosud 1484 nakažených, ve středních Čechách 1053. V přepočtu na počet obyvatel je nejhorší situace rovněž v Praze, kde je téměř 157 nakažených na 100.000 obyvatel. Jen o málo lépe je na tom Karlovarský kraj se zhruba 153 nakaženými na 100.000 obyvatel. Naopak v Jihočeském kraji připadá na 100.000 obyvatel asi 28 nakažených, což je nejméně v ČR.

U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno bylo dnes ráno 148 lidí, z nichž 24 bylo ve vážném stavu.

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Dnes byl kvůli tomu odstaven z důlní těžby. Odpoledne evidovali hygienici v souvislosti s Dolem Darkov 239 nakažených. Oproti neděli počet vzrostl o 27. V evidenci přibylo 20 pozitivně testovaných zaměstnanců dolu a sedm jejich příbuzných.

Ode dneška už lidé v Česku nemusí při dodržení rozestupů nosit venku roušky. Používat respirátor, roušku, šátek či jiné zakrytí nosu a úst při opuštění domova bylo až na výjimky povinné od 19. března. Do základních škol se také dnes vrátila část žáků prvního stupně, docházka je až do konce školního roku dobrovolná.

reklama