Při výbuchu se zranili čtyři lidé, jedna osoba velmi vážně. Mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová ČTK řekla, že ke stavu zraněných nemůže poskytnout jakékoli informace, protože nemá jejich souhlas.

"Zasažená výrobní technologie je již přístupná a vyšetřování policie a hasičů na místě právě začalo," uvedl Kaidl. "Poté, během zítřka (soboty), budeme moci začít zjišťovat skutečný rozsah poškození, abychom mohli předběžně odhadnout výši škod a délku oprav," dodal mluvčí. Výroba podle Kaidla zastavena není. Policie vyšetřuje událost pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

K výbuchu vyjelo devět jednotek hasičů ve středu ve 22:55. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Měření v okolí kvůli možnému úniku škodlivých látek do okolí bylo podle hasičů negativní. Vyšetřování příčin řídí policie a na místě jsou pracovníci Technického ústavu požární ochrany HZS ČR.

Vážná nehoda se v chemickém areálu v Záluží naposledy stala v srpnu 2015. Po úniku propylenu nastaly výbuchy a začalo hořet na etylenové jednotce. Rozsáhlý požár likvidovaly stovky hasičů, muselo být evakuováno víc než 3000 lidí a škody byly miliardové. Nikdo se nezranil. Obžalovaní byli dva zaměstnanci, soud je nakonec obžaloby z ohrožení z nedbalosti zprostil.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.