reklama

ČTK o tom dnes informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Studená. Celkem měli hasiči v uplynulých třech dnech 819 výjezdů, mimo jiné i ke dvěma smrtelným nehodám.

Nejvíc požárů bylo v kraji Středočeském, Moravskoslezském a v Praze. Nejméně v kraji Karlovarském. Na Štědrý den a na Boží hod bylo shodně 46 požárů, na Štěpána pak 35. Dlouhodobý denní průměr je v Česku 48 požárů.

Některé požáry byly typicky vánoční. V jednom z bytů v Hradci Králové začalo 24. prosince hořet od prskavky na vánočním stromečku. Záchranáři ošetřovali dva lidi, kteří se nadýchali kouře. Prskavka byla rovněž příčinou požáru ve 14. patře budovy ve Frýdku-Místku. Na Boží hod pak v bytě na Černém Mostě vznikl požár od vánočního stromku. Evakuováno bylo 20 lidí, škoda je 200.000 korun.

Hasiči řešili i řadu dalších událostí. V pražských Modřanech se 25. prosince 30 lidí otrávilo oxidem uhelnatým po úniku z vadného plynového kotle. V nemocnici skončilo 25 z nich. "K neštěstí vůbec nemuselo dojít, pokud by byla spalinová cesta pravidelně a řádně kontrolována a udržována. Kontrolou musí pravidelně procházet i plynový kotel. Stejně tak mohla této situaci předejít instalace hlásiče CO2, který včas na přítomnost jedovatého plynu upozorní," uvedla mluvčí.

V Pardubickém kraji se na Štědrý den stala smrtelná dopravní nehoda. Střetla se dvě auta. V jednom z nich jela žena, která svým zraněním na místě podlehla. Ve druhém autě cestoval otec s asi desetiletým synem, kterého záchranáři převezli do nemocnice. Ošetřili také muže. Na Štědrý den pak hasiči zasahovali i v Chomutově u střetu vlaku s člověkem, který zemřel.

Hasiči v uplynulých třech dnech evidují 176 dopravních nehod. Loni přitom o svátcích vyjížděli pouze k 73 nehodám. Počet takzvaných technických výjezdů vzrostl z loňských 379 na letošních 425.