V troskách domu zahynul sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů.

Hasiči dnes vpodvečer v Olšanech dokončili odklízení trosek domu, které pomocí těžké techniky odvezli pryč. Na místě se od pondělí vystřídala stovka hasičů. "Tuny trosek museli hasiči odklidit ručně. Fyzickou náročnost zásahu zvýšily také tropické teploty," uvedla Balážová. Silnice vedoucí obcí, která byla po dobu třídenního zásahu hasičů uzavřena, je už průjezdná.

Příčinu výbuchu rodinného domu v Olšanech u Prostějova policie stále zjišťuje. "Pracujeme s několika vyšetřovacími verzemi, nevylučujeme ani úmyslné jednání muže, který přišel v domě o život. Ve věci se dál provádí šetření, zajišťují se stopy a případ se bude dál dokumentovat. Nebyla změněna ani právní kvalifikace," uvedla policejní mluvčí. Případ tak kriminalisté stále vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení.

Výbuch zemního plynu vyšetřovatelé hasičů potvrdili po nálezu částí plynového potrubí a spotřebičů. "Nyní budou zjišťovat, co se konkrétně stalo, že k výbuchu došlo," řekla ČTK mluvčí hasičů. O výbuchu plynu hovořili i sousedé, které ČTK na místě po neštěstí oslovila.

Hasiči na místě pracovali více než padesát hodin. Kromě odklízení sutin museli zabezpečit také dva nejpoškozenější domy v těsném sousedství. "V úterý vpodvečer jsme s pomocí traktorbagru odstranili sutiny z přední části zříceného domu. Naši specialisté poté stabilizovali dřevěnými podpěrami štítovou zeď," doplnila mluvčí hasičů.

Hasiči také provizorně opravili střechy protějších domů, které výbuch rovněž poškodil, v řadě domů se vysypalo sklo z oken. U domu v těsném sousedství museli rozebrat velkou část poškozené střechy, aby neohrožovala okolí. Podle vyjádření vedení obce nebylo potřeba zajišťovat žádné náhradní bydlení. Nejpoškozenější dům v těsném sousedství byl v rekonstrukci, mladá rodina se do něj měla teprve nastěhovat, řekli ČTK obyvatelé z ulice. Druhý nejvíce poškozený dům byl neobydlený.

Výbuch se v ulici hustě osídlené řadovou zástavbou u sjezdu z dálnice ozval v pondělí kolem 11:00. Podle Zajícové byli zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. Tlaková vlna zasáhla kromě dvou domů v těsném sousedství také další dvacítku budov a dva automobily v okolí. Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun.