Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kongresovém centru pomohli ve čtvrtek 2220 uprchlíkům, 239 zajistili ubytování

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Centrum pomoci Ukrajincům v pražském Kongresovém centru odbavilo ve čtvrtek 2220 lidí. Bylo to o 545 méně než ve středu a zároveň nejnižší počet v tomto týdnu. Od začátku fungování bylo v centru, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, odbaveno 43.830 lidí prchajících před ruskou invazí. Údaje zveřejnil dnes ráno na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Část žadatelů o pomoc muselo centrum ve čtvrtek poslat do jiných asistenčních středisek. Autobusy do nich převezly 227 uprchlíků.

Pracovníci pražského centra ve čtvrtek zajistili ubytování pro 239 lidí prchajících před válkou. Vzhledem k nedostatku ubytovacích kapacit v hlavním městě našlo 105 z nich nouzové útočiště v tělocvičnách.

Na nouzové ubytování byla zatím předělána dvacítka tělocvičen v metropoli a další jsou připravovány. Ke středě v nich bylo podle ředitele pražských hasičů Luďka Prudila ubytováno zhruba 650 ukrajinských uprchlíků.

Primátor hlavního města Hřib ve čtvrtek řekl, že většinu uprchlíků tvoří ženy s dětmi. Z celkového počtu bylo registrováno 41,4 procenta dětí do 18 let, ženy od 19 do 65 let tvoří 44,6 procenta, dospělí muži 10,5 procenta a senioři 3,4 procenta.

Centra ve středních Čechách odbavila za čtvrtek 611 běženců, nejméně od pondělí

Středočeská centra pomoci ukrajinským uprchlíkům v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami za čtvrtek odbavila 611 lidí, 97 běžencům zprostředkovala ubytování. Bylo to o 158 méně než ve středu a zároveň nejméně od pondělí. Od začátku fungování krajská centra pomoci mimo Prahu odbavila 13.840 Ukrajinců. ČTK to sdělil mluvčí hejtmanství David Šíma.

Asistenční centrum v Kutné Hoře za čtvrtek zaregistrovalo 157 uprchlíků, ubytování zajistilo 65 z nich. Na mladoboleslavské centrum se obrátilo 294 lidí, pro 25 z nich našli pracovníci centra i ubytování. V Příbrami to bylo 160, ubytování dostalo sedm lidí.

Kromě center v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami má kraj společné středisko s Prahou v Kongresovém centru na Vyšehradě. Za čtvrtek tam odbavili 2220 lidí, dalších 227 autobusy převezly do jiných krajských center. V Praze se od začátku fungování centra zaregistrovalo 43.830 lidí prchajících před ruskou invazí na Ukrajině. V Praze už uprchlíci využívají také nouzové ubytování v tělocvičnách.

Ve čtvrtek vnitro vydalo 7800 víz pro Ukrajince, od začátku války téměř 190.000

Ve čtvrtek ministerstvo vnitra vydalo 7831 speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí na Ukrajinu. Celkem je od začátku války dostalo 187.786 lidí. Na cizinecké policii, kde mají lidé 30 dnů na nahlášení od příjezdu do Česka, se zaregistrovalo 102.341 lidí. Ve čtvrtek jich bylo 3711. Údaje zveřejnilo vnitro na twitteru.

Na cizinecké policii nemusí svůj pobyt ohlašovat děti do 15 let, podle posledních údajů ministerstva vnitra je jich mezi uprchlíky zhruba čtvrtina. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Senát ve čtvrtek schválil a prezident Miloš Zeman vzápětí podepsal tři zákony, které mají usnadnit přístup Ukrajinců k práci a ke zdravotnímu pojištění a jejich dětí do škol. První zjednodušuje postupy udělování oprávnění k pobytu pro ukrajinské uprchlíky. Oprávnění je podmínkou pro další začlenění běženců do systému dávek, na pracovní trh nebo do vzdělávání. Zákon také upravuje vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění.

Podle další schválené předlohy budou moci příchozí z Ukrajiny pracovat bez pracovního povolení a zaměstnání získají bez překážek. Uprchlíci získají příspěvek, takzvanou humanitární dávku 5000 korun, a to i opakovaně. Domácnosti, které ubytují uprchlíky, by mohly dostat finanční příspěvek. Zatím se počítá s 3000 korunami na osobu a měsíc, nejvýše však 9000 korun za měsíc.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata:  Ukrajina uprchlíci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 20:44

Stoltenberg: Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy

Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy. Prohlásil to v úterý na návštěvě Polska generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy