reklama

Okres Trutnov je jedním ze tří regionů v zemi, kde od pátku kvůli nadprůměrnému šíření koronaviru platí omezení volného pohybu lidí. V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

Na místě zasahovaly také dva vrtulníky, zraněného skialpinistu přepravil jeden z nich do traumacentra liberecké nemocnice.

"Podle našich informací byli v lavině dva lidé, jeden utrpěl středně těžké zranění, ale byl při vědomí. Druhého horská služba našla, ale bez známek života. Zranění nebyla slučitelná se životem," řekl ČTK ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy lavina spadla na českou stranu směrem do Obřího dolu.

"Přeživší muž utrpěl pohmožděniny, otřes mozku, zlomeniny končetin, je podchlazen a byl transportován do traumacentra do liberecké nemocnice," řekl ČTK mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

Zdravotničtí záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12:38. Na místě zasahovaly dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. "Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník," řekl dnes ČTK lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář.

Zásah záchranářů byl velmi náročný. "Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně," řekl ČTK mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Podle ranního hlášení Horské služby Krkonoše sněhové profily v lavinových lokalitách vykazovaly slabou až střední stabilitu.

"Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi," uvedli ráno zástupci krkonošské horské služby.

Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

reklama