Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí: První sníh napadl v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších.
Labská bouda v Krkonoších.
Foto: ČHMÚ

Krkonoše hlásí první sníh letošní zimy po náhlém ochlazení, které zasáhlo oblasti nad 1 300 metrů. Sněžení začalo v noci na pátek. Správa Krkonošského národního parku varuje návštěvníky před extrémním větrem, který způsobil uzavření lanovek.

Krkonoše čelí radikální změně počasí, která následovala po prvním sněhu na Šumavě. Sníh začal pokrývat vrcholky Krkonoš, zejména nad 1 300 metry nad mořem.

Vrchol Sněžky je už pod sněhovou pokrývkou, ale podle varování Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se brzy očekává intenzivní déšť. K tomu se přidává silný vítr, který může dosahovat rychlosti až 120 až 140 kilometrů za hodinu, což představuje značné nebezpečí pro návštěvníky hor.

Kvůli nepříznivému počasí budou během víkendu mimo provoz lanovky, které běžně přepravují návštěvníky na vrcholky hor. Od pátku budou uzavřeny lanovky na Medvědín a Pláně. „Bezpečnost je pro nás na prvním místě, zejména v horských podmínkách,“ zdůraznili zástupci Skiareálu Špindlerův Mlýn na svém facebookovém profilu.

Dále platí varování před vstupem do lesních oblastí. Intenzivní deště mohou způsobit podmáčení půdy, což zvyšuje riziko pádů stromů, přičemž největší nebezpečí se očekává v noci na pondělí. „Doporučujeme se vyhnout také městským parkům, jako je zámecký park ve Vrchlabí a Jilemnici,“ upozornil KRNAP.

Témata:  počasí sníh Krkonoše

Související

Aktuálně se děje

12:23

Evropští vojáci na Ukrajině? Koncept nabírá reálné obrysy, překážkou je ale slabost Britů a Francouzů

Možnost vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu se stala vážně diskutovaným tématem, čelí však řadě překážek. Kromě oslabeného stavu francouzské a britské armády představuje zásadní problém i postavení Ruska v Radě bezpečnosti OSN, kde může kdykoli využít práva veta a misi zablokovat.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.