Jednání svého expertního týmu prezident Zeman obnovil v březnu po pauze způsobené jeho onemocněním. Schází se přibližně jednou měsíčně, členy jsou třeba kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák, končící guvernér České národní banky Jiří Rusnok, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.

Tématem dnešního jednání jsou otázky spojené se zahraniční politikou České republiky. Podle Smolky účastníci schůzky proberou například červnový summit Severoatlantické aliance v Madridu. V minulosti na vrcholná jednání NATO jezdil Zeman, v poslední době ho na nich ale zastupuje Fiala.

Dalším tématem bude blížící se předsednictví Radě EU, kterého se Česká republika ujme na začátku července. Fiala na čtvrtečním setkání se zástupci diplomatických misí akreditovaných v České republice označil za pět hlavních priorit předsednictví zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Tématem dnešní schůzky má být i situace na Ukrajině, která se od února brání ruské agresi.