Ve stanovém městečku v pražských Malešicích, které ve středu začalo fungovat, se první den ubytovalo 92 uprchlíků z Ukrajiny. Městečko je určené pro romské ukrajinské uprchlíky, kteří pobývali na hlavním nádraží. Ve druhém městečku v Troji, které vzniklo v polovině května, je nyní 118 běženců. Na twitteru to dnes ráno uvedli pražští hasiči.
Městečko v Malešicích nabízí dočasné ubytování uprchlíkům, kteří na hlavním nádraží přebývali v nevyhovujících podmínkách. Někteří mají dvojí občanství, často maďarské, jiným chybí doklady či potvrzení o vstupu do schengenského prostoru. V Malešicích počkají do doby, než se podaří potvrdit jejich občanství a následně odjedou vlakem například do Maďarska. Lidé, kteří chtějí v metropoli zůstat nebo cestují dál, do městečka nemohou.
Na hlavním nádraží zároveň k 1. červnu přestaly působit neziskové organizace, které běžencům pomáhaly. Na místě by měla dále působit cizinecká policie, uprchlíci tam pouze získají informace o dalších možnostech tak, jak tomu bylo na začátku války.
Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků. Asistenční centrum KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 94.000 běženců. Hlavní město ve středu rozhodlo, že centrum kvůli jeho přetíženosti od 15. června uzavře. Za to si vysloužilo kritiku některých hejtmanů. Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Ministr vnitra Víta Rakušan (STAN) uvedl, že ČR se zvládne o uprchlíky postarat i při uzavřené pražského asistenčního centra. O situaci v Praze je ochoten s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a Rakušanem jednat premiér Petr Fiala (ODS).
Témata: uprchlíci
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01