Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V neděli přibylo v Česku 6325 nakažených, o 3000 méně než před týdnem

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V neděli přibylo v Česku 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl počtvrté v řadě.

V nemocnicích je s covidem 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles. Opět se snížila incidence. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1068 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v minulém týdnu zpomalila. Počty denních přírůstku klesly v mezitýdenním srovnání v pěti ze sedmi dnů. Za celý týden odhalily laboratoře 114.302 nakažených, přibližně o 14.000 méně než o týden dříve. Incidenční číslo bylo minulé pondělí vyšší než 1200. S covidem-19 bylo na začátku týdne v nemocnicích více než 7000 pacientů.

Stále vysoký je ale počet zemřelých. Od pondělí eviduje ministerstvo 707 úmrtí s covidem. O týden dříve jich bylo o 50 více, údaje z posledních dnů ale většinou při dalších aktualizacích ještě rostou. Ve středu zemřelo s koronavirem 136 lidí, což byl největší počet od začátku dubna.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 42.000 testů, asi o 18.000 méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 10,3 procenta vzorků, což byl proti předchozí neděli mírný pokles. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesla pozitivita z 35,66 na 31,14 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních naopak mírně zvýšil na 15,28 procenta.

V sedmi českých krajích zůstává incidenční číslo vyšší než 1000. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1366 nakažených. Následuje Olomoucký kraj s incidencí 1321. Naopak relativně nejlépe na tom stále je Karlovarský kraj, kde bylo v posledním týdnu na 100.000 obyvatel 469 případů covidu. Ve většině regionů se incidenční číslo od neděle snížilo, výjimkou jsou kraje Liberecký, Pardubický a Jihočeský.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v neděli v České televizi řekl, že pandemie je, co se týká nově nakažených, na vrcholu nebo i za ním. Varoval ale před "poměrně rizikovými hodnotami" klíčových ukazatelů. Denně mezi nakaženými například přibývá v průměru víc než 1800 zranitelných lidí, z nichž až 30 procentům hrozí vážné komplikace. Také proto podle Duška zůstane zátěž nemocnic vysoká do Vánoc.

Zmírnit epidemii a zátěž nemocnic má pomoci očkování. Zdravotníci dosud v Česku aplikovali více než 13,85 milionu dávek vakcíny proti covidu. V neděli očkování podstoupilo 21.671 lidí.

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v zemi celkem 2,247.067 případů koronaviru. Více než 1,9 milionu lidí se již z nákazy vyléčilo.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Petr Fiala

Česko se vydá cestou masivní digitalizace. Fiala prozradil, co vše půjde vyřídit online

Digitalizace veřejné správy v České republice se v posledních letech dynamicky rozvíjí a v roce 2025 přinese další revoluční změny. Stát představí řadu nových digitálních služeb, které usnadní život občanům i podnikatelům. Mezi nejvýznamnější inovace patří možnost online vyřízení mateřské, ošetřovného, žádosti o zprostředkování zaměstnání či podpory v nezaměstnanosti. Rovněž bude možné elektronicky ohlásit ztrátu občansého průkazu nebo nahlásit narození dítěte.