Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V noci na neděli bude na obloze pozorovatelný meteorický roj Lyridy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

V neděli 23. dubna brzy ráno bude možné sledovat největší množství meteorů z každoročního meteorického roje Lyridy. Nanejvýš ale bude možné spatřit jen asi 10-15 meteorů, a to především na tmavé obloze, daleko od velkých měst a škodlivého světelného znečištění.

Meteorický roj Lyridy dostal svůj název podle souhvězdí Lyry, ze kterého se zdánlivě vylétá většina meteorů. Radiant, tedy místo, kde se zdánlivě nachází střed roje, se nachází asi 8 stupňů západně od jedné z nejjasnějších hvězd na obloze, Vega ze souhvězdí Lyry.

Souhvězdí Lyry i s jasnou hvězdou Vega lze na dubnové obloze pozorovat vysoko nad obzorem až v ranních hodinách, částečně je někdy viditelné celou noc. V České republice bude možné pozorovat až 15 meteorů za hodinu.

"Roj se vyplatí sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku, a to daleko od měst, ideálně v horách nebo na vyvýšených místech s dokonalým výhledem, neboť meteory vylétají ve směru od souhvězdí Lyry prakticky kdekoliv na obloze," uvedli astronomové ze Slezské univerzity v Opavě.

Témata:  vesmir

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy