reklama

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra se v Česku dostalo pod dočasnou ochranu 341 308 lidí z Ukrajiny, v pátek jich přibylo 1143. Cizinecké policii se přihlásilo více než 239 tisíc osob, dalších 2033 jen za včerejší den. 

Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen.

Ministerstvo vnitra chystá v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny zpřísnění kontrol běženců a přidělování sociální pomoci. Co se týče první humanitární dávky po příchodu do ČR, vnitro společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytváří systém, na základě kterého by dávka u lidí ubytovaných v zařízení hromadného typu mohla být nahrazena tím, že stát platí jídlo a veškeré zabezpečení. Druhá a další dávky budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vázány pouze na jasně prokázaný pobyt v ČR. Pro nárok na humanitární dávku v pase bude nutné razítko dokazující, že překročil ukrajinskou hranici. Tyto kroky reagují na problémy spojené s migrací Romů z Ukrajiny. Mnozí z nich mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.

Problém s romskými uprchlíky, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství, nyní řeší především Praha. Stovky jich podle občanských iniciativ přebývají v nedůstojných podmínkách na hlavním nádraží. V noci na čtvrtek v Troji vyrostlo stanové městečko, kde by měla část lidí pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Přesný termín přesunu ukrajinských uprchlíků do stanového městečka v pražské Troji ale dosud nebyl určen.