Klesá ale zároveň i počet provedených testů. Incidenční číslo se snížilo pod 300, na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 298 potvrzených případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ubývá také počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v nemocnicích jich je nyní nejméně od konce loňského října. V pátek vyžadovalo nemocniční péči 1439 nakažených, asi o 340 méně než před týdnem. V těžkém stavu je nyní 91 pacientů, minulý pátek jich bylo o desítku víc.

Epidemie covidu v Česku zpomaluje už zhruba dva měsíce. Denní počty nově potvrzených případů nákazy v mezitýdenním srovnání převážně klesají přibližně od začátku února. V tomto týdnu přibylo do pátku kolem 27.700 pozitivních, v minulém to bylo za stejné období 37.600 a v předminulém 44.000.

Několik týdnů klesá v mezitýdenním srovnání také počet provedených testů. V pátek jich laboratoře provedly přes 20.500, před týdnem to bylo asi o 7000 víc. U všech typů testů se oproti minulému pátku pozitivita mírně snížila. V případě nejčastějších preventivních testů se koronavirus prokázal u zhruba 16 procent vzorků.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,86 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 39.872. Dokončené očkování proti covidu-19 má víc než 6,86 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,12 milionu z nich. V pátek zdravotníci aplikovali 6783 dávek, většina jich byla posilujících. Před týdnem se nechalo očkovat přes 7100 lidí.

Ode dneška jsou zrušena veškerá protikoronavirová opatření pro příjezd do České republiky po předchozím pobytu v zahraničí. Při návratu z ciziny tak není nutné vyplňovat příjezdový formulář či předkládat doklad o negativním testu na koronavirus, prodělání onemocnění nebo o absolvování očkování. Ministerstvo zahraničí však nadále doporučuje ověřit si podmínky přepravy přímo u přepravce hromadné dopravy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.