reklama

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

V asistenčních centrech a na cizinecké policii se v pondělí zaregistrovalo téměř 3500 běženců. Od počátku válečného konfliktu, který trvá již přes měsíc, se nahlásilo 132.000 uprchlíků. Děti do 15 let se registrovat nemusí.

Počet udělených víz za účelem dočasné ochrany v minulém týdnu postupně klesal. Od pondělních 7000 na zhruba 3000 o víkendových dnech. Dnešních 5139 udělených víz znamená oproti neděli nárůst o téměř dvě tisícovky. Ukrajinci mohou na základě víz za účelem dočasné ochrany pobývat v Česku až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.

V Praze je podle údajů ministerstva přes 58.700 lidí prchajících před válkou. Hlavní město tak zůstává krajem s největším počtem uprchlíků. Asistenční středisko pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha v pondělí odbavilo 1348 lidí, proti neděli jich bylo zhruba o 280 více. Od začátku ruské invaze centrum, které je společné pro Prahu a Středočeský kraj, pomohlo 59.872 lidem.

Vláda chce kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků prodloužit nouzový stav do konce května. Nouzový stav kabinet vyhlásil 4. března na 30 dní, žádost o prodloužení posoudí dnes poslanci na mimořádné schůzi.