V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10.000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

V nemocnicích leželo s covidem v pondělí 986 pacientů. Před týdnem jich bylo více než 1250. Počet nakažených v těžkém stavu klesl o 15 na 23.

Takzvané incidenční číslo zůstává nadále nejvyšší v hlavním městě. Na 100.000 Pražanů připadá za posledních sedm dní 154 nakažených. Naopak nejnižší incidence je na Vysočině, kde má hodnotu 86. Pod stovku se incidenční číslo dostalo ještě v Plzeňském a Pardubickém kraji.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,01 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 296.000. S koronavirem dosud zemřelo 40.660 lidí.

Očkovat proti covidu se v pondělí nechalo 3851 lidí, z toho téměř 3000 lidí si přišlo pro druhou posilující dávku. Zájem o vakcinaci tak byl mírně vyšší než před týdnem. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,28 milionu lidí, druhou pak více než 98.000 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví přichystalo novou kampaň na podporu očkování, jejím heslem bude "Očkujeme se pro život beze strachu" s podtitulem "Zdraví přeje připraveným". V létě se kampaň objeví na sociálních sítích, v médiích začne na konci září. Podle průzkumu úřadu má zájem o čtvrtou dávku - tedy druhou posilující - 38 procent populace, pětina není rozhodnutá. Druhou dávku přeočkování odborníci doporučují zejména lidem na 60 let a chronicky nemocným.