reklama

Denní přírůstek nových případů nákazy tak ve srovnání s předchozím týdnem opět roste, v neděli se mírně snížil. Od počátku epidemie loni v březnu statistika eviduje 1,045 milionu případů nákazy, 932.156 lidí se vyléčilo. Antigenních i PCR testů bylo v pondělí provedeno méně než před týdnem, testy PCR nákazu prokázaly u 27,6 procenta testovaných.

Ve srovnání s předchozím pondělkem je v nemocnicích zhruba o 200 pacientů s covidem-19 méně, lidí s vážným průběhem nemoci přibylo asi o 20. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, v nemocnicích přitom dál zůstávají. Podle ministerstva zdravotnictví jsou tak nemocnice na hraně svých kapacit a vláda se kvůli tomu zatím nechystá zmírňovat opatření proti šíření nákazy.

Úmrtí s covidem-19 zhruba od konce loňska přibývá víc než sto denně, každý týden se jejich počet zvýší zhruba o tisíc. Za neděli jich ministerstvo hlásí zatím 107 a za pondělí 67, zpětně ale počty obvykle rostou.

Nejrychleji se nákaza nadále šíří na Trutnovsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1210 případů koronaviru. Nad tisíc je tento údaj ještě na Sokolovsku a Chebsku, odkud se kvůli přetížení nemocnic pacienti musejí převážet do jiných částí ČR. Relativně nejlepší je situace na Jesenicku, kde evidují za poslední týden 108 nakažených na 100.000 obyvatel.

Dávek očkování, které v Česku začalo 27. prosince, zdravotníci zatím aplikovali 365.712, za pondělí jich bylo zhruba 13.000. Potřebnou druhou dávku dosud obdrželo 105.097 lidí, asi desetina z nich v pondělí. Vakcínu zatím dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let. V Česku jsou zatím podívány vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, očkování látkou od firmy AstraZeneca, jejíž distribuce v ČR začala v pondělí, se zatím ve zveřejněné statistice neobjevilo.

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstal k dnešku na 71 bodech. Po revizi dřívějších údajů je na této úrovni třetí den po sobě. Reprodukční číslo, které udává množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně kleslo na 1,04. Index se dál drží ve čtvrtém stupni rizika, opatření proti šíření epidemie v Česku ale odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá.

reklama