reklama

Dosud děti navštěvovaly první a druhé třídy ZŠ a otevřeny byly také mateřské školy. Podle pátečního rozhodnutí vlády budou v následujících týdnech školy zcela zavřené. Kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru chce vláda na tři týdny výrazně snížit mobilitu lidí. Nová opatření mají platit od 1. března po tři týdny.

"Opět máme určené MŠ a ZŠ pro děti zdravotníků, pečovatelů, integrovaného záchranného systému (IZS) a dalších zaměstnanců klíčových profesí. V Praze do nich spadají nad rámec celostátního opatření také například pracovníci justice, kurýrních a doručovacích služeb nebo dobrovolníci pomáhající se zvládáním epidemie," napsal Hřib.

Zaměstnanec, který chce děti do školky či školy, musí se nejdříve obrátit na svého zaměstnavatele, který poté požádá magistrátní odbor školství. "Dítě je pak umístěno podle aktuální situace do určené MŠ nebo ZŠ. V každé městské části je alespoň jedna, ale aktivují se podle potřeby," dodal Hřib.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísní pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřou se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísní se pravidla pro zakrytí nosu a úst.

reklama