reklama

Více případů bylo v úterý, kdy jich testy odhalily 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil o devět bodů na 85. V nejvyšším, pátém stupni je tak druhý den. Předtím byl 11 dnů ve čtvrtém, do půlky prosince setrvával ve třetím a byl na tom nejlépe.

Vývoj v metropoli kopíruje průběh epidemie v celé zemi. V Česku v úterý i ve středu přibylo více než 16.000 nakažených, což jsou dosavadní maxima. Index PES se ve středu vrátil do pátého stupně, když stoupl o devět bodů na 80. Dnes počet bodů zůstal stejný. V Praze bylo dlouhou dobu rizikové skóre nejnižší v ČR, ale to už neplatí. Hlavní město se přesunulo do horší půlky. Hůře jsou na tom nyní dva kraje, další dva jsou na stejné úrovni jako Praha, jsou to kraje Středočeský a Pardubický.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v hlavním městě 81.569 nakažených. Z nich se téměř 67.000 z nemoci vyléčilo. V metropoli dosud s covidem-19 zemřelo 1079 lidí, na středu zatím připadá pět obětí. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. Za úterý už například statistiky ukazují 18 úmrtí proti původním šesti. Za prosinec dosahuje počet úmrtí s covidem v Praze 269.

Denní počty nově potvrzených případů covidu v Praze rostly už před svátky. Ve středu 23. prosince přibylo skoro 1500 nakažených, což byl do té doby nejvyšší denní nárůst od konce října. Poté nárůst zpomalil, o svátcích i na zhruba 300 nakažených denně, ale zároveň v celém Česku klesly ve volných dnech výrazně počty testovaných. Po svátcích ale nakažených znovu rychle přibývá.

V České republice se po svátcích začalo očkovat. Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno proti covidu 2521 lidí, většinou zdravotníků. Další dávky vakcíny do Česka dorazily ve středu. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory.

reklama