Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze má nyní potvrzený covid 13.522 lidí, dosud nejvíc

Praha
Praha
Foto: Pixabay

V Praze má onemocnění covidem-19 aktuálně potvrzené 13.522 lidí, což je nejvíc za dobu epidemie. V říjnové vlně to bylo zhruba o 300 méně. Ve středu přibylo 1879 potvrzených případů koronaviru, což je druhý nejvyšší údaj od začátku epidemie.

Více případů bylo v úterý, kdy jich testy odhalily 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil o devět bodů na 85. V nejvyšším, pátém stupni je tak druhý den. Předtím byl 11 dnů ve čtvrtém, do půlky prosince setrvával ve třetím a byl na tom nejlépe.

Vývoj v metropoli kopíruje průběh epidemie v celé zemi. V Česku v úterý i ve středu přibylo více než 16.000 nakažených, což jsou dosavadní maxima. Index PES se ve středu vrátil do pátého stupně, když stoupl o devět bodů na 80. Dnes počet bodů zůstal stejný. V Praze bylo dlouhou dobu rizikové skóre nejnižší v ČR, ale to už neplatí. Hlavní město se přesunulo do horší půlky. Hůře jsou na tom nyní dva kraje, další dva jsou na stejné úrovni jako Praha, jsou to kraje Středočeský a Pardubický.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v hlavním městě 81.569 nakažených. Z nich se téměř 67.000 z nemoci vyléčilo. V metropoli dosud s covidem-19 zemřelo 1079 lidí, na středu zatím připadá pět obětí. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. Za úterý už například statistiky ukazují 18 úmrtí proti původním šesti. Za prosinec dosahuje počet úmrtí s covidem v Praze 269.

Denní počty nově potvrzených případů covidu v Praze rostly už před svátky. Ve středu 23. prosince přibylo skoro 1500 nakažených, což byl do té doby nejvyšší denní nárůst od konce října. Poté nárůst zpomalil, o svátcích i na zhruba 300 nakažených denně, ale zároveň v celém Česku klesly ve volných dnech výrazně počty testovaných. Po svátcích ale nakažených znovu rychle přibývá.

V České republice se po svátcích začalo očkovat. Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno proti covidu 2521 lidí, většinou zdravotníků. Další dávky vakcíny do Česka dorazily ve středu. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Praha

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2026 5:00

Počasí: Jaro je definitivně tady. Teploty příští týden citelně porostou

Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, které doprovodí citelné teplotní rozdíly i silnější vítr. Zatímco pondělí odstartuje s příjemnými teplotami až 19 °C a varováním před nárazy větru na Českomoravské vrchovině, polovina týdne se ponese ve znamení přibývající oblačnosti a občasných srážek. Výhled na závěr období však slibuje postupné vyjasňování a návrat jarního tepla s maximy dosahujícími hranice 20 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek přiznal, co mu pomáhá v boji s rakovinou

Bývalý premiér Mirek Topolánek, který v devětašedesáti letech čelí náročné onkologické léčbě, překvapuje své okolí otevřeností a nečekaným optimismem. O svém boji s rakovinou mluví bez obalu a s humorem, který mu pomáhá zvládat i ty nejnáročnější dny. Nedávno se podělil o to, co mu v průběhu vyčerpávající série chemoterapií dodává potřebnou energii a chuť jít dál.